Chata Kallergi

Chata Kallergi (Καταφύγιο Καλλέργη)

Jedna z nejznámějších horských chat zde na Krétě, postavena ve výšce 1650 m.n.m. s úžasným výhledem na soutěsku Samarii a Lefka Ori, obzvláště na majestátný Gingilos a Volakias, a též na Libyjské a Krétské moře. Chata je také výchozím bodem několika dalších tras – možnost výstupu na vrcholy Mavri či Melindau nebo přechod Bílých hor skrz soutěsky až na jižní pobřeží.

Kallergi disponuje ubytovací kapacitou 50 osob a po domluvě je možné zde přespat. Detailní informace poskytne Turistický oddíl v Chanii (EOS Chanion). Z Omalosu vede k chatě prašná vozová cesta, pokud se rozhodnete jet vozem, požádejte o aktuální informaci o sjízdnosti (nicméně ničím jiným než 4x4 to nezkoušejte).

Samaria run

Populární mezinárodní závod/běh soutěskou Samarií pořádaný turistickým oddílem v Chanii. Délka trasy je necelých 18km, ale s převýšení několika set metrů. Závod vede z Xyloskalo přes Neroutsos, Agios Nikolaos, Kalyvaki, Potistiria, Poria, Kallergi zpět na Xyloskalo.

Cesta na Kallergi

Výchozím bodem je Xyloskalo, kde se nachází vstup do soutěsky Samaria. Zde je ukazatel na chatu Kallergi s časovým údajem 1.5h, ale je nutné to brát s rezervou. První úsek vede divokou přírodou, ale po přibližně 1km se napojuje na vozovou cestu z Omalosu. Existuje ale možnost z této cesty sejít a dorazit po modré značce po úbočí Samarie až k chatě Kallergi. Cesta je ale náročná. Zpátky můžete sejít k vozovce po vozové cestě a udělat si defakto malý okruh. Cestou jsou úžasné výhledy na pohoří Lefka Ori, náhorní plošinu Omalos a později i na soutěsku Samarii. V jarních měsících můžete „potkat“ sníh.

Detailní informace

Oblast:

Typ: ,

Délka (km):

Maximální výška (m.n.m.):

Minimální výška (m.n.m.):

Čas (h):

Obtížnost: ,

Voda:

Fotogalerie

 

Kallergi