Horská chata Tavri

Horská chata Tavri (Καταφύγιο Ταύρης)

Horská chata Tavri se nachází v nadmořské výšce 1230m v těsném sousedství náhorní plošiny Niatos. Leží na úpatí Bílých hor s nádhernými výhledy na vrcholy Kastro (2.219) či Skoutsio (1.905). Je vynikajícím výchozím bodem pro výlety a výstupy na východní straně pohoří Lefka Ori.

Možností, jak se k chatě dostat je několik. Asi nejjednodušší je využít silnice z vesnice Amoudari. První 3km tohoto úseku jde o klasickou asfaltovou silnici, zbylé 4km absolvujete po značně rozbité horské cestě.

Druhou možností je využít značené mezinárodní trasy E4 z vesnice Amoudari na okraji náhorní plošiny Askifou. Ta začíná v nadmořské výšce 740m a vede mezi cypřiši v délce necelé 3km téměř až k chatě. Převýšení je ovšem značné a cesta vám zabere přibližně 2h.

Provozovatelem chaty je horský turistický klub v Chanii (eoshanion.gr). Kapacita je 45 osob (místnosti s 5ti až 9ti lůžky), vybavena toaletami, sprchami, kuchyní a elektrifikována generátorem. V zimním období je vytápěna krbem s horkovzdušnými rozvody. Voda je k dispozici z cisterny. Budovu je možné využít pouze po domluvě s klubem. Cena se pohybuje okolo 15Eur/lůžko plus fixní cena za správce budovy.

Klub také každoročně pořádá kemp (tábor), kde se dostává dětem praktických informací o vysokohorské turistice, horolezectví či speleologii. Součástí jsou každodenní výlety do okolních soutěsek a výstupy na blízké vrcholy. V rámci poznávání tradičních hodnot se peče vlastní chléb či připravuje čaj z horských bylin.

Výlety

V těsné blízkosti stojí za prohlídku náhorní plošina Niatos. Na sever od plošiny naleznete oblast se skalními průrvami a vertikálními jeskyněmi hlubokými několik desítek metrů. V celé oblasti se vyskytuje řada bylin a koření.

Na jih od náhorní plošiny můžete sejít do soutěsky Sfakiano (a dále až do vesnice Chora Sfakion) nebo vesnice Imbros a navštívit zde stejnojmennou soutěsku.

Na západ od chaty můžete zkusit štěstí a vystoupat na vrchol Kastro (2.219m; 3-4h), vrchol Skoutsio (1.905m; 3-4h) či některé vrcholy v těsném sousedství plošiny Niatos. Cesty na vrcholy nejsou značené, resp. najdete staré zašlé značky. Doporučení klubu je výstup na vrcholy po hřebeni.

Fotogalerie

 

Vaše hodnocení

Navštívili jste toto místo? Tak neváhejte a podělte se s ostatními – popiště své zkušenosti formou komentáře pod článkem, nebo ohodnoťte hvědičkou.

 

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Chata Tavri