Soutěska Sirikari – Polyrinia

Sirikari (řecky: Σηρικάρι)

Sirikari je malá „horská“ vesnička na západě Kréty, 55km od města Chania, 17km jižně od města Kissamos. Leží v nadmořské výšce těsně přesahující 500 m.n.m.  Oproti jiným obcím na Krétě se tato skládá z několika osad/sousedství. Dle údajů na Wiki jde o 12 částí – Kioliana, Micheliana, Kontokrithiana, Stratigianna, Megalo Chorio, Aghios Ioannis, Katsikandarianna, Tsichlianna, Sineniana, Tzortzianna, Kostogiannides a Marouliana nebo Felesiana. Mezi již neobývané usedlosti patří Micheliana a Marouliana. Jméno vesnice pochází zřejmě z byzantského období, kde Sirikarios znamenalo označení osob zpracovávající hedvábí.

 

Polyrinia (řecky: Πολυρρηνία)

Polyrinia je další z horských vesnic v okolí města Kissamos (ca 7km), nicméně tato oblast má bohatou historii. Na území obce je významné archeologické naleziště – akropole, domy a hrobky vytesané do skal a mnoho dalších. Naleznete zde též akvadukt postavený v dobách Hadriana, jež vyřešil složité zásobování města vodou. Toto „historické“ město se strategickou polohou na kopci svého času dominovalo západní Krétě.

 

Soutěska

Začátek soutěsky naleznete u kostelíka Agios Konstantinos za obcí Sirikari. Cesta je velmi dobře značená – zelené terčíky. První úsek je náročnější, ale schůdný i pro méně zkušené trekaře. Procházíte zprvu pod původními stromy, později mezi olivovníky, kde můžete narazit na ovce či kozy. Postupně sejdete až ke korytu potoka plného platanů. Cesta vede po úzké pěšině, místy štěrkové. V polovině cesty, ca 3.5km, se nachází místečko s lavicemi a stoly, kde můžete nabrat síly na závěrečný úsek, jež končí výstupem až do obce Polyrinia.

 

Detailní informace

Oblast:

Typ:

Délka (km):

Maximální výška (m.n.m.):

Minimální výška (m.n.m.):

Čas (h):

Obtížnost:

Voda: ,

Fotogalerie

 

Sirikari