Publikováno Napsat komentář

Chania – Benátky východu

Mešita Yali Tzamisi

Město Chania (řecky Χανιά), a také jeho okolí, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na Krétě. Nachází se na jejím severozápadním pobřeží a je hlavním městem stejnojmenné prefektury. Rozloha činí přibližně 11 čtverečních kilometrů a žije zde přes 50tis obyvatel. Město má také významný historický základ a v minulosti bylo důležitým místem minojské civilizace, což je patrné z antické Cydonie (Kydoni).

Proč tam jet

V Chanii najdete unikátní ruční práce ze skla, dřeva a kovu, ale také keramiku a zámečnické práce. Charakteristické jsou krétské nože.Hlavní atrakcí starého města Chania jsou: Benátský přístav, mešity, námořní či archeologické muzeum a mnoho dalších památek byzantského, benátského nebo osmanské věku.

Kdy tam jet

Chania je kouzelná v každém ročním období. Za nás osobně doporučujeme návštěvu na jaře, kdy je město stále ještě liduprázdné a vy se nemusíte mačkat s tisícovkami turistů ve stísněných uličkách historické čvtrti. Máte-li štěstí, nad CHanií ještě zalédnete bílé vrcholky Lefka ori..

Významné pamětihodnosti

Benátský přístav

Benátský přístav s majákem je patrně největší a nejznámější dominantou města Chania. Pro svoji krásu dnes přitahuje mnoho turistů, ale také místních obyvatel.Byl postaven Benátčany v letech 1320 až 1356, aby usnadnil obchod a kontrolu v krétském moři, ale také jako strategické místo pro boj s pirátstvím. V 16. století, z důvodu hrozby tureckých výpadů, byly vystaveny nová opevnění, např. pevnost Firka

Během turecké okupace byl přístav částečně zničen a posléze opuštěn. Teprve v letech egyptské okupace (1831-1841), byly započaty opravné práce a byl rekonstruován maják, který je dnes nazýván egyptským majákem. V blízkosti přístavu, ale také přímo v něm, najdete řadu muzeí věnující se krétské historii – např. námořní či vojenské.

Egyptský maják

Maják v benátském přístavu představuje absolutní klenot celého města. Postaven Benátčany na konci 16. století. Její základy leží na skalách v bezprostřední blízkosti pevniny. Jeho výška je 21 metrů a jeho světlo lze spatřit až ve vzdálenosti sedmi mil. S pevností Firka byl propojen mohutným řetězem, který byl v případě nebezpečí natažen a zabránil tak lodím vplout do přístavu. Je to jeden z nejstarších majáků na světě, který se dochoval dodnes.

Klášter a mešita Agios Nikolaos / Hiougkar Tzamisu

Náměstí Splantzia dominuje dominikánský klášter Agios Nicholaos, který byl přeměněn na mešitu na počest sultána Ibrahima (Chiougkiar Hassan) během turecké okupace. Je to jediný chrám v Řecku, který má zvonici a minaret v rámci jedné stavby. Během turecké okupace byl tento „klášter“, Turky nazýván Chiougkar Hassan, hlavní mešitou města. Turci do něj umístili posvátný meč a ten tu zůstal až do konce roku 1912. Turci jej odnesli při opuštění Kréty. V roce 1928 mešita přešla do rukou církve a byl znovu přeměněn na křesťanský kostel a věnován svatému Mikuláši.

Yali Tzamisi

Yali Tzamisi (v překladu „Mešita moří“) nebo také Tzami Koioutsouk Hassan (na počest prvního velitele města Chania, Turka Küçük Hasana) dominuje starému přístavu a je jednou z nejznámějších památek města. Jedná se o první mešitu postavenou na Krétě. Yali Tzamisi nemá oproti dalším stavbám ve městě minaret, ten byl zbořen zřejmě v roce 1920 (spíše ale v roce 1939). Během rekonstrukce podlahy archeologové zjistili, že na daném místě býval malý benátský kostel.

Mešita je klenotem islámského umění renesance. Byla dílem arménského architekta. Ve dvoře mešity původně stály palmy a byly umístěny hrobky „pašů“

Orientační mapka


1. Benátský přístav 2.Egyptský maják 3. Klášter a mešita Agios Nikolaos / Hiougkar Tzamisu 4. Yali Tzamisi 5. Agora 6. Námořní a vojenské muzeum (západ a východ přístavu) 7. Staré sklady 8. Hradby a opevnění 9. Minaret Achmet Aga

Video

Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..