Publikováno Napsat komentář

Soutěska Karantale

Soutěska Karantale (Φαράγγι Καρανταλέ) dostala své jméno po nedaleké opuštěné vesnici (usedlosti) Karantale, jež se nacházela poblíž rokle. Samotný kaňon má délku lehce přesahující 3km, nicméně byť se píše, že rokle je schůdná i pro začátečníky, tak ji spíše řadíme k těm středně náročným a je nutné počítat se 3h.

Proč tam jet

Soutěska Karantale je víceméně opuštěná, hledáte-li klid a trochu divočejší místo, je to stvořeno pro vás.

Kdy tam jet

Nejvhodnější doba pro návštěvu soutěsky jsou pozdní jarní měsíce, kdy v soutěsce ještě najdete vodu, ale ta již nepředstavuje problém při zdolávání brodů či exponovaných míst. Vhodné jsou též letní a podzimní měsíce. V případě silných dešťů, stejně jako u řady dalších soutěsek, je průchod obtížný, ne-li nemožný.

Co s sebou

Pevná trekkingová obuv, opalovací krém a dostatek tekutin by neměly chybět v povinné výbavě každého, kdo se na cestu vydá.

Cesta

Cesta v rokli oficiálně značená není, přesto můžete v polovině soutěsky nalézt vybledlé červené značení z dob nedávno minulých. Počítejte s tím, že většinu cesty budete absolvovat v korytě potoka, kde se voda drží do jara resp. po prudkých deštích. Některé úseky je pak nutné zdolat mimo potok – mezi kručinkami, pichlavými duby a po ostrých kamenech.

Těsně před koncem soutěsky můžete využít nenápadnou cestičku kolem plůtku až do vesnice Saitoures. Ponecháte-li vůz na začátku soutěsky tak je možné absolvovat výlet jako okružní a po vozové cestě se z vesnice dostat zpět západní stranou.

Jak jsme dopadli my

Petr: Cesta do soutěsky začíná někde tady.
Lenka: To vůbec nevypadaá jako cesta do soutěsky, samé kručiny.
Petr: Možná na druhé straně
Hanka, Mia: Jau, kručiny pichlaté …
Lenka na pasáka ovcí: γεια, το μονοπάτι προς το φαράγγι?? (Kde je cesta do soutěsky)
Ovčák: Tady žádná cesta do soutěsky nevede …

A tak jsme prošli soutěsku Karantale po vlastní ose s kručinami v botech 🙂

Okolní místa

Vesnice Saitoures (Σαϊτούρες)

Název obce pochází z jejího tvaru, který se podobá tkalcovskému člunku. Mnoho záznamů pak dokazuje existenci vesnice již v byzantském období. Jeden ze záznamů (1630 n. l.) dokonce hovoří o tom, že ve středu obce byl starý ortodoxní kostel Panny Marie s železným křížem pokrytým stříbrem a svázaným železným řetězcem, který měl schopnost léčit duševně nemocné a posedlé.

K vesnici se váže též řada pověstí a legend, jež mají spojitost s několika jeskyněmi, které se v nedaleké oblasti nachází (např. Frangioli, Koufolo Kefali a další).

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..