Publikováno Napsat komentář

Z plošiny Omalos do Lakkoi

Tento nenáročný trek Vás provede z Omalosu do vesnice Lakkoi převážně kamenitým, ale stále schůdným terénem. Po cestě můžete pozorovat dravé ptáky, zájemce o bylinky určitě zaujme divoká majoránka či tymián, pokud budou mít štěstí tak i dyktamos.

Kdy tam jet

Cesta je schůdná celoročně, nicméně v zimě počítejte se sněhovou pokrývkou – tím pádem budeme muset hledat značky, jež jsou zpravidla na kamenech.

Co sebou

Dostatečné množství tekutin, pevná trekkingová obuv, v létě opalovací krém a pokrývka hlavy.

Místopis

Náhorní plošina Omalos

Náhorní plošina Omalos leží necelých 40km jižně od Chanie v nadmořské výšce mezi 1040m až 1250m n. m. Přírodní hranici tvoří vrcholy Bílých hor. V minulosti byl Omalos útočištěm pro místní obyvatele a mnohdy také základnou rebelů během dvě století trsající turecké okupace. Díky své poloze a klimatu bylo místo vhodné též pro pěstování obilí a brambor. Pastýři chovali ovce a kozy a vyráběly sýry, jež patřily mezi to nejlepší, co na Kréta mohla nabídnout.

Dnes je jižní část plošiny, přesněji několik usedlostí známé jako Xiloskalo, výchozím bodem pro tisíce návštěvníků vyhlášené soutěsky Samarie.

Zajímavost: Během německé okupace za druhé světové války zde bylo zřízeno malé letiště, ale po velmi krátkou dobu.

Vesnice Lakkoi (Řecky: Λάκκοι)

Malá vesnice v podhůří Bílých hor ležící v nadmořské výšce od 450 m.n.m. První historická zmínka o obci pochází z roku 1263, kdy se jeden z náčelníků obce, Pentachtenis, zúčastnil povstání proti Benátčanům. Další zajímavou postavou se v roce 1570 stal náčelník George Mousouris – stal se sekretářem povstaleckých sil při povstání v nedaleké vesnici Meskla.

Trek

Samotný trek začíná na severní straně náhorní plošiny, kousek za jeskyní Tzanis, na malém parkovišti s výhledem na plošinu. Cesta je velmi dobře značena – červenomodré značky. Z počátku vede skrz kručinkami, cesta je kamenitá, později strmý sestup lesem. V zimním období spíše následujte instinkt (značky jsou pod sněhem). Prostřední úsek vede chvíli po vozové cestě na roklí. Závěrečná část znamená průchod dlouhou soutěskou podél resp. uvnitř říčního koryta, stále ale se znatelnou stezkou. Těsně před Lakkoi se cesta napojuje na stezku ze soutěsky Vryssi a následuje strmý výstup do vesnice.

Fotogalerie

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..