Publikováno Napsat komentář

Aptera

V době minojské civilizace šlo o jeden z nejdůležitějších městských států na západní Krétě. Ze strategického hlediska bylo město vhodně umístěno na malé „náhorní“ plošině (ca 200m n. m.), nad zátokou Souda, tedy mělo dostatečný přehled o okolním dění jak z pozice vojenské, tak obchodní. Dnes je novodobá Aptera pouze malá obec ležící přibližně 15km východně od města Chanie (poblíž „rychlostní“ silnice na Rethymno), která je ale zároveň vstupní branou do tohoto historického komplexu.

Proč tam jet

Zachovalé památky z doby římské, zrenovovaný amfiteátr, překrásné výhledy na zátoku Souda a pohoří Lefka Ori.

Kdy tam jet

Návštěva je možní celoročně, nicméně své brány zavírá v 15h. V případě, že dojedete později, máte možnost si prohlédnout nedalekou pevnost a několik volně přístupných míst.

Vstupné

Dospělí 2EUR, děti zdarma.

Co sebou

V letních měsících pokrývku hlavy, opalovací krém. Dále menší lahev vody na procházku po ruinách, možnost většího občerstvení je v nové Apteře. Nezapomeňte fotoaparát.

Historie

Historie se do okolních památek vepsala mezi lety 3500 let před naším letopočtem (p. n. l.) až do roku 324 našeho letopočtu (n.l.). Nejaktivnější období připadalo na léta mezi 1000 až 685 p.n.l., dále v době Helénské mezi lety 323 až 67 p.n.l. a nakonec v římské éře mezi lety 64 BC až 324 n. l.

Mezi zachovalé, a návštěvníkům přístupné, památky patří opevnění, akvadukt, parlament, veřejné lázně či hroby. Nejpůsobivější z budov jsou římské nádrže a studně, které sloužily k zásobování jak veřejných tak soukromých lázní. Z dalších památek stojí za zmínku např. divadlo, ale taká řada dalších částečně odkrytých staveb.

Další velice zajímavou stavbou bylo opevnění v délce 4km. V letech 1866 – 1869 zde mimo jiné Turci vybudovali hrad, který měly sloužit k potlačení krétské revoluce. Hradů je tu ale více. Jeden je v Palaikastro , postavený v roce 1866, druhý z nich, Itzedin, v nedalekém městě Kalami vybudovaný v roce 1872. Tento měl mj. sloužit i jako nemocnice a kasárna, v pozdějším období byl ale použit jako věznice pro politické vězně.

Mapa


1. Velké římské nádrže 2.Dvoustranný chrám 3.Mužský klášter 4.Oplocení svatyně 5.Veřejná budova 6.Tři oddělené římské nádrže 7.Římské lázně 8.Římské lázně 9.Základy z dob německé okupace 10.Domek s prostranstvím 11.Divadlo 12.Stará antická cesta 13.Antické opevnění 14.Turecká pevnost

Fotogalerie 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..