Chata Volikas

Chata Volikas (Καταφύγιο Βόλικα) – nejstarší a pravděpodobně i nejmenší horská chata v pohoří Lefka Ori. Postavena byla v roce 1958, zrekonstruována téměř po 50ti letech – v roce 2006. Leží v nadmořské výšce 1.400 m.n.m a provozovatelem chaty je vysokohorský turistický klub v Chanii (EOS – eoshanion.gr), u něhož si můžete domluvit možnost přespání.

Proč tam jet

Chata je vhodným místem k přespání při plánovaném přechodu Lefka Ori. Nedotčená panenská příroda, ledové jeskyně a „geologický atlas“ pod nohama je rovněž pohlazením na duši.

Kdy tam jet

Chatu je možné navštívit během celého roku, nicméně v zimních měsících i přes dostupnou vozovou cestu to může být problém. V letních měsících Vás ochladí okolní prolákliny a soutěsky, ve kterých se díky stinné straně drží sníh.

Chata

Chata má jednu velkou místnost s 30ti lůžky (ve stylu dormitory), vybavena malými kamínky, vše bez elektrického osvětlení. V malé předsíni najdete kuchyni a šatnu. Součástí jsou toalety. Voda je získávána z přírodních zdrojů.

Cesta na chatu

Doprava vozem je omezena pouze na prašnou vozovou cestu z vesnice Madaro, vzdálenost 8km, ale i tato končí přibližně 300m pod chatou (v zimě nesjízdné, či s obtížemi). Odtud k chatě pak vede ne příliš dobře zřetelná stezka (žluté značení) s výškovým převýšením asi 100m.

Další alternativou je pěší stezka, žluté značení, z vesnice Kambi. Celá trasa se dá zvládnout zhruba za 3h a měří asi 8km s převýšením 600m. Na tuto trasu se lze napojit taktéž od silnice mezi Kambi a Drakonou, celková délka je pak okolo 4.5km s časem okolo 2h.

Fotogalerie


Chata Volikas