Jeskyně Apoloustres

Apoloustres – jde o jednu ze dvou jeskyní nacházejících se poblíž vesnice Pefki (druhá z jeskyní se jmenuje Vreiko). Cesta k jeskyni je možná dokonce i autem, ale ničím jiným než terénním 4×4 to nezkoušejte. Raději ponechte vůz na malém parkovišti poblíž jeskyně Vreiko a projděte se nádhernou krajinou s výhledem na soutěsku Pefki a Libyjské moře. Z parkoviště je to přibližně 3km.

Vstup do jeskyně je chráněn oplocením, zřejmě kvůli ovcím a kozám. Samotný sestup je dost příkrý a relativně nebezpečný, převážně po deštích, kdy se suchý svah mění v bahenní klouzačku. Můžete zde najít lano na jištění, ale nemusí být dostatečně dlouhé. Můžete tu najít uvázané lano, ale i s tímto může být sestup stále zrádný. Taktéž dávejte pozor na stěny, které se drolí a hrozí, že Vás zasype menší sprška kamenů.

Samotná jeskyně je krátká, pár desítek metrů. Výzdoba není nikterak velká, ale spolu s malými jezírky to vypadá zajímavě. Denní světlo sem neproniká, můžete tedy zažít absolutní tmu 🙂

Proč tam jet

Příjemná procházka typickou krajinou s nádhernými výhledy z kaple Stavromenos.

Kdy tam jet

Jeskyni je možné navštívit celoročně, nicméně v období dešťů se nedoporučuje.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, čelovka, láhev s tekutinami.

Trasa (obecný popis)

Prvních pár desítek metrů půjdete po zpevněné silnici, před sebou uvidíte na skalním vrcholu kapli Stavromenos (1,5km). Je odtud nádherný výhled na moře a vesnici Pefki pod Vámi. Musíte ale zdolat desítky schodů a stejně tak výškových metrů. Od kaple poté směřujte do hor po nezpevněné cestě. Nikde neodbočujte, držte se stále jakoby hlavní cesty. Po dalších 1,5km dojdete ke kamenné ohradě (pro dobytek) odkud je to k jeskyni již jen 200m.

Fotogalerie

 

Jeskyně Apoloustres