Publikováno Napsat komentář

Jeskyně Melidoni

Necelé 2km od vesnice Melidoni (řecky: Μελιδόνι), v prefektuře Rethymno, naleznete na úbočí kopce v nadmořské výšce 220m vchod do stejnojmenné jeskyně. Nicméně mezi Řeky je známá též pod jménem Gerontospilios.

Jméno vesnice pochází z dob vzdoru místních obyvatel turecké nadvládě. V těchto časech stál v čele rebelů Antonios Melidoni, po kterém byla vesnice následně pojmenována. K místu se také váže jedna z největších tragických událostí, jež poznamenala životy mnoha místních obyvatel.

Tragédie

V říjnu roku 1823 se v jeskyni tajně ukrylo na 300 žen a dětí včetně několika málo mužů, aby unikli turecké armádě, která se rozhodla ve vesnici přezimovat. Když toto turecký vojevůdce Hussein Beis zjistil, nechal jeskyni obklíčit. Marně vyzýval obyvatele, aby se vzdali. Ti odmítli uposlechnout a tak se Turci rozhodli jeskyni dobít, což se jim ale nedařilo po celé tři měsíce. V lednu roku 1824 nechali Turci ke vchodu do jeskyně přinést suché větve a společně s dalším hořlavým materiálem vše zapálili. V důsledku nedostatku kyslíku a velkého množství kouře se v jeskyni všichni udusili.

Kolem roku 1834 zkoumal jeskyni britský archeolog Rober Pashley společně s Řekem Manolisem Kirmizakisem. Ti provedli vyzvednutí a ohledání pozůstatků obětí. Dnes je na jejich památku uprostřed hlavního dómu postaven sarkofág.

Mytologie

K jeskyni se váže též řada pověstí. Dle jedné z nich tu žil prehistorický obří stroj Talos, první robot, který Zeus daroval králi Mínósovi jako prostředek k ochraně ostrova. Obr měl za úkol 2x denně obejít ostrov a ztrestat případné nepřítele. Legenda také praví, že Medea odebrala Talosovi důležitou část, která jej chránila. Jeho energie ale posléze vyprchala a robot zemřel.

Historie

Z historických kořenů plyne, že jeskyně byla obývána již v době neolitu, což dokazují objevené nástroje z té doby. V minojské době, tedy asi v letech 2100 až 1600 před Kristem, byla využívána jako obětní místo a místo k uctívání ženského božstva.

Dostupnost

Místo je snadno přístupné vozem (vzdálenost od Rethymna 30km, od letoviska Bali asi 18km). Pro veřejnost je za poplatek zpřístupněna pouze první část, velký dóm, též zvaný „Dóm hrdinů“. Další části jsou z důvodu archeologických prací prozatím nedostupné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..