Jeskyně Pelekita

Jeskyni Pelekita (Pelekiton), setkáte se i s názvem Sikias, naleznete přibližně jednu hodinu chůze (nebo 20 až 25 minut lodí) severovýchodně od pláže ve vesnici Kato Zakros. Samotný vstup do jeskyně je ve výšce okolo 110m n. m. a cesta k němu vede skrz ostré kameny a pichlavé kručinky. Nicméně celou dobu jdete po pobřeží.

Uvnitř jeskyně najdete prostorné dómy, nejvyšší okolo 45m. S délkou přes 700m, a to přístupnou veřejnosti, se řadí k těm delším, které můžete na Krétě spatřit. První dochované záznamy týkající se detailních měření jsou z roku 1963. Prováděl je El. Platakis. Kompletně zmapována byla až roku 1969.

Vstup jeskyně je vysoký 11.5m a široký 6m. Hned za vstupem lze spatřit jeden z prvních dómů o délce 22m, výšce 20m a šířce 7m. Jeskyně má značný spád a pasáže jsou schůdné s opatrností. Můžete zde spatřit řadu stalagmitů a stalaktitů. Průměrná teplota je 17°C a vlhkost se pohybuje mezi 60-70% (léto-zima).

Proč tam jet

Jeskyně Pelekita je při pobřežní cestě z vesnice Kato Zakros do soutěsky Chochlakies a jedno z mála míst, kde se schovat před sluncem.

Kdy tam jet

Do podzemí je možné vstoupit celoročně.

Co sebou

Nezapomeňte na čelovku a chybět nebude ani delší lano – pouze pro účely jištění v případě, že bude při vstupu kluzké bahno.

Fotogalerie

Jeskyně Pelekita