Jeskyně Psychro

Na náhorní plošině Lasithi, ve výšce 1025m n. m., leží mýty a legendami opředená jeskyně Psychro. Objevena v roce 1886 Josephem Hatzidakisem, nicméně detailní průzkum započal až v roce 1896. V následujících letech zde byly učiněny zajímavé archeologické objevy. Dle tehdy dostupných dat obývali tuto jeskyni první lidé v době minojské civilizace, ale další nálezy potvrdily, že se tomu tak stalo mnohem dříve.

Mytologie

Místo je nazýváno druhou Diovou jeskyní. Dle pověsti zde Dia ukryla chůva na žádost jeho matky Rhei ihned po narození v obavách před jeho otcem Kronem. Ten totiž nechtěl dopustit, aby se jeho děti proti němu vzbouřili tak, jak to udělal on sám svému otci. Rheia mu podstrčila zabalený kámen v plenkách a ten jej spolkl. Zeus posléze vyrůstal v horách pod ochranou nymf. Když dospěl, vzbouřil se a otce svrhl. Poté se stal nejvyšším řeckým bohem.

Dostupnost

Od parkoviště (v sezóně můžete očekávat zpoplatnění) se k jeskyni dostanete buď pěšky strmou stezkou dlouhou přibližně 2km nebo za pomocí osla – taktéž zpoplatněného. S poplatkem můžete počítat i při samotném vstupu do jeskyně, v roce 2015 byla cena 4 euro za dospělého, mládež 2 euro, děti do 6ti let zdarma.

Sestup do jeskyně je velmi strmý – po schodech – výškový rozdíl přibližně 50m. Krápníková výzdoba bohatá a osvětlená, dole naleznete malé jezírko. Cesta jištěna zábradlím.

Jeskyně Psychro