Publikováno Napsat komentář

K pevnosti Bonripari

Pevnost Bonripari, ležící v těsném sousedství vesnice Monopári, je stará benátská pevnost vybudována na vrcholu kopce Kastellos. Nutno dodat, že stavitel věděl kde umístit takovouto stavbu – místo je těžce dostupné a v minulosti určitě obtížně dobyvatelné. Z vrcholu je nádherný výhled do okolí včetně řeky Petres, jež protéká stejnojmennou soutěskou.

Proč navštívit

Jedna z mála volně přístupných pevností s nádhernými výhledy do údolí.

Kdy tam jet

Pevnost není nikterak chráněna a je možné ji navštívit celoročně.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, GPSku – pokud máte rádi geocaching.

Historie

Dle dostupných pramenů byla pevnost vybudována během byzantské éry, a to v roce 1185. Známá byla též jako Melissina věž. Obranný val tvořily dvě mohutné hradby, které ale neodolaly času a zřítily se. Benátčané také vystavěli několik věží, ty je možné spatřit až do dnešních dnů.

Po pádu v roce 1204 byla „Kréta“ prodána Benátčanům za 1000 stříbrných, nicméně ti byli tak vytížení ochranou a správou dalších území, že na Krétu nepozbýval čas. Toho využil pirát jménem Enrico Pescatore, který mezi lety 1206 – 1211 okupoval Krétu a na tomto místě pobýval. Pevnost také přestavěl k obrazu svému.

Poté se Kréta opět dostala do správy Benátčanů. Ti, aby se vyhnuli problémům s Pescatorem, mu raději zaplatili, aby ostrov co nejdříve opustil. Vládli Krétě až do příchodu Turků do roku 1645.

V překladu znamená Bonripari nedobytná pevnost.

Aktivity

Pro zájemce z řad „lovců kešek“ je na tomto místě také něco k nalezení.

Trasa (obecný popis)

Pohodová procházka po vozové cestě, místy zpevněné, mezi zahrádkami, později olivovníky až ke kopci Kastellos. Trasa jedním směrem nepřesahuje 1.500m. Nutné je pouze vystoupat k hradbám po „kozích“ cestičkách. Pevnost se nachází jihovýchodně od obce. Návrat je možný po stejné cestě resp. můžete absolvovat jako okruh – pěšina pokračuje severně, kde se napojíte na vozovou cestu.

Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..