Most Keríti

Nádherný kamenný most se třemi oblouky přetínající řeku Keritis naleznete nedaleko obce Alikianos. Vystavěn byl v roce 1908 obyvateli obce k zajištění spojení mezi místními usedlostmi a okolím. Bohužel stejně jako řada dalších míst i k tomuto se váže temná minulost.

Tragedie

V první srpnový den roku 1941 během německé okupace popravila armáda 108 (některé zdroje uvádí 118) mužů z obcí Alikianos, Nea Roumata, Orthouni, Kares, Prasses, Fournes, Skines a Vatolakkos. Ve smyšleném procesu byli odsouzeni za odpor německým silám a bez slitování popraveni i tělesně postižení či hendikepovaní. Naproti mostu u hlavní silnice by se měl nacházet rovněž monument připomínající tato zvěrstva.

Současnost

Dnes most stále slouží svému účelu, tedy jako spojnice vesnice Alikianos s Chanií. Most patří mezi velice úzká místa, doprava v obou směrech je o zrcátka. A i když je označena dopravním značením, tak místní na něj nehledí a platí „tam se vlezeme“.

Kdy tam jet

Navštívit most a projít si jej jak nad tak pod úrovní vozovky je možné kdykoliv. Pouze za vyššího stavu vody počítejte s brodem. Nejlépe poslouží „nalej-vylej“ obuv.

Fotogalerie

Most Keríti