Německý bunkr Platanias

Tento úkryt na nedalekém kopci byl postaven německými vojsky v roce 1942, a to pod kostelem Sv. Dimitrise. Podzemní komplex se skládá z malých místností a tunelů, které se používaly k ukládání střeliva a vojenského materiálu v průběhu druhé světové války. Po válce byl místními obyvateli komplex využíván k uskladnění potravin, převážně ovoce a zeleniny. V letních měsících zde pak teplota obvykle nepřesáhne 22st.

Nyní je tento úkryt veden jako památné místo krétského odboje během nacistické okupace. Kromě vnitřní a venkovní expozice naleznete na nedalekém vrcholku pozůstatky základů pro protiletecká děla.

Proč tam jet

Tunely Platanias je místo s relativně bohatou sbírkou zbraní a vojenské techniky, velice zajímavé a poučné pro děti. Zajímavý tunelový komplex.

Kdy tam jet

Od jara do podzimu otevřeno dle domluvy, během sezóny mezi 10-13h a 17-20h.

Vstupné

Dobrovolné vstupné.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, sandále, fotoaparát.

Příběh

Ke stavbě úkrytu se váže zajímavý příběh. Během bitvy o Krétu zde na následky zranění zemřel německý pilot. I když byl po celou dobu ošetřován místními obyvateli, strach z odvety německého vojska byl tak silný, že se jej vesničané rozhodli pohřbít v tajném hrobě u kostela, aby se Němci nic nedozvěděli.

Bohužel, o několik málo dní později byl Platanias a místo s pohřbeným vojákem vybráno německým důstojníkem působící v této oblasti jako místo nového německého úkrytu. To by ovšem znamenalo pro vesničany jistojistou smrt. Všeho se ale chopil Mihalis Stamatakis, kněz z kostela, který přesvědčil nacisty přesunout vstup tunelu na jiné, lepší, místo. Tím byl posvátný olivovník, který stál na stejném místě, kde je dnes vchod do úkrytu.

Fotogalerie

 

Německý bunkr Platanias