Pláž Preveli

Palmové háje na březích řeky Kourtaliotis při ústí do Libyjského moře vás zavedou do tak trochu jiného světa. Na Krétě najdete pouze dva takové světy – pláž Vai a tuto nádhernou pláž Preveli, která je coby kamenem dohodil od stejnojmenného kláštera či úžasné soutěsky Kourtaliotis. Oblázková pláž, kde se mísí sladká a slaná voda, průzračné hlubiny jižní Kréty.

Palmy druhu Theophrastus pokrývají téměř 10 akrů půdy okolo řeky a jsou ukázkou toho, jak si příroda najde cestu i do mil vzdálených končin. No řekněte, kdo by čekal palmy na Krétě bez zásahu člověka. Byť došlo v roce 2010 k požáru, tak účinky nebyly tak devastující. Velké palmy přežily, ty malé opět začaly růst. Kromě palem najdete celou řadu dalších stromů a keřů – vrby, oleandry, rákos, svatojánský chléb a řadu dalších.

Proč tam jet

Jeden ze dvou palmových hájů na Krétě při ústí řeky Kourtaliotis do Libyjského moře

Kdy tam jet

Ideálním počasím je léto, kdy teplota v řece je dostačující a při ústí do moře není tak pocitově chladná jako v jiná roční období. Před sluncem se můžete schovat v palmovém háji.

Co sebou

Plavky, opalovací krém, lehkou trekkingovou obuv pro případ, že byste chtěli projít okolo soutěsky do vyšších míst při řece.

Doprava

Na pláž Preveli je možné se dostat několika způsoby. Vozem z letoviska Plakias či Rethymno na nedaleké parkoviště, poté pár set metrů dolů. Další možnost je „canynonig“ – řada společností nabízí sestup soutěskou skrz balvany a vodu jako adrenalinový zážitek. Taktéž můžete sejít po vozové cestě a pěšinami od Benátského mostu poblíž Taverny Gefyra (čteno Jefira) po levém břehu řeky.

Souhrnem

Typ: kamenná / oblázková
Místo: Preveli (oblast Plakias)
Vybavení: bez základního vybavení, parkoviště
Dostupnost: autem + pěšky; strmý sestup z parkoviště (10-20min)
Komentář: jedna ze dvou pláží s přirozeným výskytem palmy (druhá je Vai). Nachází se při ústí řeky, tedy dochází ke směsi sladké a slané vody. Možnost úkrytu před sluncem pod palmami (dále), dále procházky do palmového háje při řece.

Fotogalerie

 

Pláž Preveli