Samaria Run

Samaria Run patří na Krétě k jedněm z nejnáročnějších běhů. Skrz divokou přírodu, místy nepříjemný terén a extrémní převýšení, poznáte pravou krétskou pokladnici. Místa, kde turisté mají zákaz vstupu, se každoročně koná 17.6km dlouhý extrémní závod pořádaný vysokohorským klubem v Chanii (EOS Chanion). Muži a ženy všech věkových kategorií se pouští do nitra soutěsky, aby následně vystoupali vysoko nad ni a posléze dokončili svůj životní závod. Tak zkuste do toho jít s námi 🙂

Proč tam jet

Samarii soutěsku zná každý, ale při tomto „běhu“ máme možnost poznat skryté krásy soutěsky, navštívit místa turistům nepřístupná a obdivovat krásu pohoří Lefka Ori. A hlavně si můžete dokázat, že hranice nemožného lze stále posouvat

Kdy tam jet

Závod se pořádá obvykle první květnovou neděli.

Co sebou

Chcete-li opravdu běžet nonstop, tak k tomu určenou běžeckou obuv do těžkého terénu. V opačném případě stačí obuv do kamenitého terénu, ve které se dá běžet i chodit. Nápoje, nemáte-li speciální, brát nemusíte. Po cestě jsou záchytná místa s vodou, iontovými nápoji a občerstvením. Pokrývka hlavy se hodí, stejně tak opalovací krém. Podle počasí uvažujte o lehké větrovce, či naopak berte co nejméně věcí.

Trasa

Závod začíná v místě zvaném „Mahi“ (ve výšce 1200m). Jde o odbočku na chatu Kallergi z hlavní silnice na konci náhorní plošiny Omalos. Pomalé stoupání po asfaltové stezce vás po 1.500m dovede k hlavní bráně do soutěsky Samaria, na Xyloskalo (nadmořská výška 1.250m). Najdete tu první záchytný bod s lékařským ošetřením. Poté následuje strmý sestup do rokle po kamenitém terénu, relativně úzkém horském chodníku.
Na kilometrovníku 3.150 m se nachází vodní zdroj „Neroutsos“ (nadmořská výška 1.000m). Další vodní zdroj zvaný „kořen stromu Fig“ (výška 810m n. m.) je o 780m dále.

Cesta se nyní svažuje mírně, probíháte pod jehličnany až ke korytu potoka. Ve vzdálenosti 4.750m od startu se nachází kostel sv. Mikuláše (nadmořská výška 660m). Toto je nejnižší bod celé trasy a také místo s občerstvením a případným lékařským ošetřením. Zde se závod odděluje od klasické turistické stezky a vás čeká nejtěžší úsek.

Pěšina se místy ztrácí v bujné vegetaci, převážně kručinek. Před Vámi je strmé stoupání až k „chatce“ jež slouží jako zázemí pro hlídače národního parku. Za sebou máte 6.620m, místo se jmenuje Kalyvaki a nadmořská výška 950m. V místě je úžasný výhled na roklinu Samaria.

Poté míříte na sever, nejprve mírné klesání, ve vzdálenosti 7.820m další ze záchytných bodů, a následuje strmý výstup do nadmořské výšky 1.460m, místa zvaném „Mitato Vigla“. Za sebou máte 10.870m. Pozornější z Vás již mohli spatřit chatu Kallergi, ke které nyní poběžíte po značně kamenité vozové cestě (po cestě mohou být lékařské týmy).

Těsně za chatou, za sebou máte již 15.000m, je další ze stanovišť. Nadmořská výška 1.600m a před Vámi posledních 2.600m. Nyní je to již z kopce až k bráně do soutěsky Samaria.

Za cílovou páskou vás čeká „medaile“ a občerstvení v podobě souvlaki, chlazených alkoholických i nealkoholických nápojů. Doběhnete-li včas, zastihnete vyhlášení nejlepších mužů a žen skrz jednotlivé kategorie.

Fotogalerie

Samaria Run