Soutěska Aradena

Aradena (Φαράγγι Αράδαινας) patří k nejznámějším soutěskám na Krétě a mezi turisty je často vyhledávána pro svoji divokost a jedinečnost. S délkou 15km, počínaje na úpatí Lefka Ori, patří mezi nejdelší. Nicméně pro pěší turistiku je dostačující úsek z vesnice Aradena až na pláž Marmara v délce 7km.

Proč tam jet

Hluboká, divoká, krásná, barevná …. Aradena je prostě malým klenotem Kréty.

Kdy tam jet

Ideální doba je brzké jaro či podzim, kdy není tak intenzivní slunce.

Co sebou

Pevná trekkingová obuv, dostatek tekutin, pokrývku hlavy a krém na opalování.

Upozornění

Aradena patří také mezi jedny z nejnebezpečnějších roklí – ať z důvodu pádu kamení, obtížných úseků zdolatelných skrz žebříky (byť existují obcházky) či vysoké letní teploty. Doporučujeme návštěvu ve dvou.

Vesnice Aradena (Αράδαινα)

Malá vesnice na úpatí Lefka Ori, vstupní brána do soutěsky Aradena. Opuštěna v roce 1950 z důvodu sporu mezi dvěma rodinami, která skončila krvavou mstou a vraždou sedmi lidí. Dnes najdete opět obydlené budovy, ihned za mostem je občerstvení s parkovištěm.

Trasa

Vstup do soutěsky je ve vesnici, kousek od železného mostu Agios Ioannis, který se nese nad soutěskou a spojuje oba její okraje. Je to také místo, kde v letních měsících potkáte řadu dobrodruhů zkoušející bungee jumping. V těchto místech dosahuje soutěska téměř 140m a údajně je to druhý nejvyšší most pro bungee v Evropě.

Most byl vybudován v roce 1980 a největší podíl na něm měla rodina Vardinogiannisů, která most finančně podpořila. Díky němu se dostanete vozem také do vesnice Agios Ioannis, výchozím místem k jeskyni Kormokopos.

K Libyjskému moři se dostanete za necelé 3h, ale připravte se na to, že cesta obsahuje technické úseky a některé pasáže je nutné zdolat po schodech či žebřících. Na několika místech naleznete též původní cestu ve stěně soutěsky.

Z pláže Marmara je nejlepší volbou pokračovat pobřežní trasou do Loutra a dále do Chora Sfakion, anebo máte-li vůz nad soutěskou zvolit okružní trasu přes Livanianu resp. Loutro a Anapoli s krásnými výhledy na pobřeží.

Fotogalerie

 

 

Soutěska Aradena