Soutěska Boriana

Kaňon Boriana (známý ale také jako soutěska Karanou), dvojče soutěsky Kydoni, začíná nedaleko domků vesnic Kares a Karanos. S délkou nepřesahující 2.000m vede po relativně dobře udržované a značené stezce pod listy platanů a fíků až ke korytu řeky Mavropiliotis. Po cestě naleznete staré rozpadlé mlýny, jeskyně, vchody do lomů železné rudy (známých jako lomy Averof) či pozůstatky pecí na dřevěné uhlí.

Proč tam jet

Snadno dostupná a lehká soutěska v oblasti nedaleko Chanie, vhodná též pro rodiny s dětmi.

Kdy tam jet

Soutěska je přístupná celoročně, nicméně doporučujeme návštěvu na jaře, kdy vše kvete (ale je zde riziko vody a brodu) nebo v září s možností zažít houbařskou sezónu.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, dostatečné množství tekutin, svačinku.

Místa

Vesnice Karanos

Malá horská vesnice ležící v nadmořské výšce 493m. Zajímavostí je ženské družstvo AGROTISA zabývající se přípravou a prodejem tradičních produktů – od jídla až po aromatické rostliny. Každé léto se vesnici koná „cherry“ festival.

Trasa

Značená pěšina začíná přibližně 800m před prvními domky vesnice Karanos. V zatáčce se nachází zdatný pramen v podobě kamenné misky a zídky, na druhé straně malé parkoviště s brankou do soutěsky. Kousek za brankou je lavice s houpačkou, o pár metrů dále již cesta mizí přes kamenný mostík hluboko v porostu ostružiní, fíků a platanů.

Podobně jako u soutěsky Kydoni, sledujte ukazatele, které vám sdělí přesnou vzdálenost do konce okruhu, tedy přes Kydoni do Karanos. To bylo mělo být od počátku 5.760m. Tuto soutěsku lze absolvovat ve dvou směrech, ať z výše popsaného bodu nebo s počátkem ve vesnici Karanos a absolvováním procházky kaňonem Kydoni.

Fotogalerie

Soutěska Boriana