Publikováno 1 komentář

Soutěska Chalase

Soutěska Chalase (Φαράγγι Χαλασέ), někdy též označována jako soutěska Sasalos dle nedaleké stejnojmenné vesnice, nepatří mezi snadno zdolatelné kaňony. Již na začátku soutěsky, necelý kilometr od obce Sasalos, je mohutný kamenný sesuv – suťové pole, v řečtině označováno jako „χαλασέ (chalasé)“ nebo „σάρα (sára)“, a odtud tedy název. Toto kamenné pole se táhne několik set metrů a balvany a utržené kameny mající do výšky i přes 5m, navíc ostré, je nutné procházet opatrně. Navíc zde neexistuje jednoznačná cesta a každý si musí najít tu správnou dle svých fyzických možností a proporcí. Nejjednodušší je zřejmě „kopírovat“ koryto potoka, ale i zde počítejte se zlomy vysokými mezi 4-6m, skalními okny, průlezy apod.

Zbytek soutěsky je již relativně snadný, ale stále fyzicky náročný. Kaňon končí u obce Makronas (Μάκρωνας) u malého kostela se hřbitovem.

Proč tam jet

Divočina, skalní průrvy, kamenná pole a sutě. O poznání jiný svět než v dalších soutěskách.

Kdy tam jet

Nejvhodnější doba pro návštěvu soutěsky jsou letní a podzimní měsíce, kdy v soutěsce není voda.

Co s sebou

Pevná trekkingová obuv a dostatek tekutin by neměly chybět v povinné výbavě každého, kdo se na cestu vydá.

Okolní místa

Vesnice Sasalos (χωριό Σάσσαλος)

Malá obce v nadmořské výšce 340m s několika desítkami obyvatel. Vesnice je typickou ukázkou řeckých usedlostí, v okolí olivovníky, ale také pomeranče, moruše, ořešáky. Po celé obci je řada míst, kde si můžete u kamenných zídek napustit vodu.

Video

Fotogalerie 

 

1 komentář u „Soutěska Chalase

  1. Ahoj Peťo, nádherné. Nejen výlet samotný, ale i výsledné zpracování tady – fotky, video, článek,… :-). Jde vidět, jak jste si to náramně užili! Já jsem hlavně ráda, že to zemětřesení přišlo až po této sportovně-adrenalinové akci 🙂 a že jsme ho zaspali 🙂 🙂 :-). Děti vyžadují video opakovat. Krásný den přeje celá rodina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..