Soutěska Imbros

Soutěska Imbros patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších a nejvyhledávanějších soutěsek na západní Krétě. Je poměrně krátká – 8km, taktéž velmi snadná na sestup, vhodná pro rodiny s dětmi a přitom mimořádně zajímavá. Skalní stěny kaňonu nepatří k nejvyšším, avšak v polovině trasy je rokle tak úzká, že při rozpažení se dá dosáhnout současně na obě strany. Trasa je rovněž součástí mezinárodní dálkové E4 trasy.

Proč tam jet

Relativně snadno průchozí, dobře zabezpečená s možností sejít až k jižnímu pobřeží a spojit výlet s koupáním.

Kdy jet

Ideální doba je jaro, kdy všechno kvete a zelená. Letní měsíce nejsou vhodné, ať z důvodu náporu turistů či sluníčka.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, láhev s vodou a opalovací krém.

Zázemí

V této soutěsce je zajištěna správci národního parku první pomoc pro případ nouze. Na začátku a na konci soutěsky je možné využít k občerstvení místní taverny.

Vstupné

Soutěska Imbros je přístupná po celý rok, správní poplatek 2EUR/osobu (2015).

Doprava

Soutěska začíná ve vesnici Imbros, která leží na trase Chania – Hora Sfakion (Sfakia) 55 km od Chania( Chania – Souda – Kalyves – Vryses – Petres – Imbros) nebo z druhé strany dole ve vesnici Komitades vzdálené 5km od Hora Sfakion. Soutěska je dobře přístupná a uvádíme proto všechny možné alternativy, jak se k ní dostat:

Autem přijet do vesnice Imbros a zde jej ponechat, poté projít soutěskou a:
• A jít stejnou cestou nazpět
• V Komitades si vzít taxi za 20EUR zpátky do vesnice Imbros – odvoz zajistí každá místní taverna
• Z Komitades jede v sezoně autobus linka Frankokastelo – Hora Sfakion kolem 15:15
• Z Komitades dojít 1,8km po cestě ve směru na Hora Sfakion k taverně Posidonio, kde se cesta napojuje na hlavní směr Hora Sfakion – Chania a buď stopovat nebo počkat na autobus(v cca 7.05, 11.05 a 18.35) a stáhnout se do vesnice Imbros cca 10km za 2,60EUR (20 min)
• Z Komitades dojít 5km po asfaltové cestě do Hora Sfakion, kde autobus Hora Sfakion – Chania jezdí každý den v 7.00, v 11.00 a po příjezdu trajektu z Agia Roumeli kolem 18.30)
• Z Κomitades dojít do vesnice Hora sfakion mimo hlavní cesty a kolem ústí soutěsky Sfakiano – viz popis níže, v Hora Sfakion počkat na autobus (odjezd v 7.00,11.00 a 18.30)

Autem přijet na odbočku k soutěsce Imbros, cca 3km před vesnicí Hora Sfakion u taverny Posidonio odbočka vlevo, zde nechat auto a počkat na autobus do Imbrosu. Projít soutěskou a z Komitades k auto jsou to 2km.

Autobusem linkou Chania – Hora Sfakion v 8.15, 14.00 (1h 15min, 7EUR) se dopravte do vesnice Imbros. Vystupte nejlépe u taverny Porofarango. Projděte soutěskou, která končí ve vesnicí Komitades a odtud dojděte 5km nebo se nějak dopravte do Hora Sfakion – viz tipy výše a nazpátek autobusem v 7.00, 11.00 nebo v 18.30 (1h 40min, 8,20EUR)

Trasa

Trasa začíná ve vesnici Imbros. Pokud přijíždíte ze směru od Chania, počátek soutěsky se nachází na levé straně. Ve vesnici najdete alespoň 3 cedule s nápisem Gorge Entrance = vstup do soutěsky. Cestičky schází do koryta ústí soutěsky od každé taverny. První vstup se nachází u taverny

Kalinorisma, u které je velké parkoviště, mapa i popis celé trasy na ceduli. Poslední taverna vzdálená 900m od Kalorisma je taverna Porofarango, toto je poslední vstup do kaňonu.

Sejdeme tedy dolů do koryta a první záchytný bod začátku soutěsky je pokladna. Zaplatíme vstupné 2EUR/osobu a lístek si ponecháme pro kontrolu na konec soutěsky. Pokud nikdo na pokladně není, počítejte s tím, že zaplatíte až na konci soutěsky před Komitades.

V mnoha částech soutěsky půjdeme po částečně dlážděné kamenné stezce – kalderimi, která kdysi byla hlavním tahem mezi Sfakia a Chania. Soutěska by dějištěm několika bitev, hlavně během turecké okupace v r. 1821 a 1867.

Soutěska v tomto počátku je hodně široká, otevřená, část této rokliny se nazývá Porofarango nebo také Porolagos. Boční stěny jsou zpočátku nízké, ale 15 min na to trasa již vede pod převislými skalními stěnami. Kolem nás horské cypřiše, duby a krétské javory, sem tam můžeme vidět jeskyně.

Procházíme místem, které se nazývá = Letadlo. Německé letadlo zde havarovalo během 2. světové války a ostatky letadla můžete najít ve válečném muzeu v Kares Askoufou planině.

Hned nato soutěska vede již velmi úzkými pasážemi a přicházíme ke Gournia , což je několik malých prohlubní ve skále naplněné hlavně v zimě vodou. Po necelé hodině cesty přicházíme k nejpůsobivějšímu místu zvanému Stenada. Stěny kaňonu jsou od sebe vzdálené pouze 1,6m a vysoké až 300m.

Poté se soutěska rozšiřuje a přicházíme k místu odpočinku, Mesofarango, kde se nachází chata správců soutěsky, správci, WC a benátská cisterna na vodu.

Další významným bodem v soutěsce před námi je Xepitira Arch, skalní oblouk vysoký 12m. Skály jsou zde zbarvené od barvy okrové až po červenou. Ještě 15 min a jsme po 2-2,5h na konci soutěsky, což poznáme podle druhé pokladny. Mineme ještě kiosek s občerstvením, nalevo ignorujte odbočtu, která stoupá a pokračujte na asfaltovou cestu v suchém korytu soutěsky nebo pokud pokračujete ve směru na Hora Sfakion, Odbočte pěšinou vpravo k taverně Dionysos. Obě cesty Vás dovedou na asfaltovou cestu, k tavernám. Pár set metrů po hlavní cestě se nachází centrum vesnice s kostelem, dalšími tavernami i ubytování.

Cesta z Imbrosu do Komitades meri 8-8,5km, pocitejte s casem cca 2,5h. Pokud budete chtit dojit az do Hora Sfakion, připočtěte ještě 5km navíc.

Fotogalerie 

 

Soutěska Imbros