Soutěska Kampos

Každá země, ostrov, oblast má své nejjižnější, nesevernější, nejvýchodnější, nu vězte, že soutěska Kabos (psáno Kampos) je nejzápadnější soutěskou na Krétě. Leží u stejnojmenné vesnice na cestě mezi Falasarnou a Elafonissi. Na dně soutěsky protéká potok, vodu ale naleznete celoročně jen v první části. Samotný kaňon je nenáročný, ale pokud chcete dojít až k moři, tak se připravte na závěrečný strmý sestup po vozové cestě, který budete muset absolvovat též nazpět.

Proč tam jet

Kampos je nejzápadnější soutěska celé Kréty končící na divoké oblázkové pláži Platanakia.

Kdy tam jet

Rokli je možné navštívit celoročně, po přívalových deštích může být ovšem závěrečný úsek rozbitý a vymletý.

Co sebou

Pevnější trekkingová obuv, dostatek tekutin. V letních měsících opalovací krém a pokrývku hlavy.

Trasa (obecný popis)

Cesta začíná ve vesnici Kampos na malém parkovišti. Zde se rovněž nachází informační cedule s vyznačením trasy a mapa západní Kréty, nicméně očekávejte, že popis trasy nemusí být již čitelný, či může chybět úplně. Trasa je značena žlutě (šipky, terčíky) a ukazatele se nachází v celé délce.

První třetina cesty tam je po vozové cestě. Prostřední část po pěšině okolo potoka, pod platany a opět končící vozovou cestou, která Vás svede okolo kaple Agia Kyriaki až k pláži.

Zpáteční trasa je totožná až k místu, kde se napojila pěšina z rokle na vozovou cestu. V tomto bodě pokračujte neustále po vozové cestě vzhůru, kaňon máme po své pravé ruce. Za nedlouho budete procházet již mezi olivovými sady a v dálce spatříte budovy vesnice Kampos. Sledujte neustále hlavní vozovou cestu a neodbočujte. Pokud se zadaří, dojdete až k vozovce z Kissamosu – odtud pak po silnici zpět do obce. Můžete ale také zkusit projít mezi políčky a sady do vesnice přímo – měli byste se napojit na cestu do soutěsky, která je značena.

Fotogalerie

 

Soutěska Kampos