Publikováno Napsat komentář

Soutěska Maganistra

Soutěska Maganistra

Soutěska Maganistra (Φαράγγι Μαγγανίστρας) je relativně hluboká propast, kde stěny vytváří po celé své délce písmeno ve tvaru “V”. Rokle směřuje ze severu na jih a je přibližně 5 km dlouhá. Rozděluje pohoří na západní Profitas llias a východní Kouvara. Přístup do soutěsky je z vrchní strany relativně snadný, ale průchod soutěskou považujeme za jednu z těch obtížnějších. Nevede tudy značená cesta a průchod je možný pouze korytem, což představuje problém hlavně na jaře, kdy je v soutěsce voda. Spodní pasáž je navíc velice zarostlá a stěží prostupná.

Jižní konec soutěsky, resp. oblast těsně před koncem, je známá jako Pateriana, dnes opuštěno. Toto místo bylo využíváno v době tureckých výpadů jako bezpečné místo pro setkání krétských náčelníků a plánování bojových akcí. Rovněž se traduje, že krétský tanec ‘Syrtos’ byl poprvé tančen zde při příležitosti svatby.

Proč tam jet

Chcete-li pocítit pravou divočinu, prodírat se kozími stezkami a bez značených úseků, tak neváhejte. V soutěsce Maganistra jsou rovněž místa se značným výskytem „divokého diktama“.

Kdy tam jet

Nejvhodnější doba pro návštěvu soutěsky jsou letní a podzimní měsíce, kdy v soutěsce není voda.

Co s sebou

Pevná trekkingová obuv, opalovací krém a dostatek tekutin by neměly chybět v povinné výbavě každého, kdo se na cestu vydá.

Cesta

Nejlepší způsob, jak vidět rokli, je vydat se od vesnice Lousakies po západním svahu soutěsky. Vede zde vozová cesta ke kostelu Sv. Christose a výhledy na soutěsku jsou nádherné. Po cestě potkáte kozy a ovce, při cestě roste oregano, v soutěsce pak divoký diktamos.

Video

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..