Publikováno Napsat komentář

Soutěska Sirikari

Soutěska Sirikari, občas se setkáte s názvem Polyrinia, patří mezi ty rokle, u kterých naleznete na jejím konci vždy něco navíc. Zde je to starobylé antické město Polyrinia vtesané do skal na nedalekém kopci. Samozřejmostí rokle jsou všudypřítomné platany nabízející přirozenou ochranu před sluncem, potok a v tajnosti vás sledující kozy či ovce.

Proč tam jet

Příjemná procházka platanovým údolím se závěrečným výstupem k antické Polyrinii.

Kdy tam jet

Nejlepší období na návštěvu je jaro – vše kvete, zelená se a v potoce zurčí potok.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, přiměřené množství tekutin.

Místopis

Sirikari (řecky: Σηρικάρι)

Sirikari je malá „horská“ vesnička na západě Kréty, 55km od města Chania, 17km jižně od města Kissamos. Leží v nadmořské výšce těsně přesahující 500m n. m. Oproti jiným obcím na Krétě se tato skládá z několika osad/sousedství. Dle údajů na Wiki jde o 12 částí – Kioliana, Micheliana, Kontokrithiana, Stratigianna, Megalo Chorio, Aghios Ioannis, Katsikandarianna, Tsichlianna, Sineniana, Tzortzianna, Kostogiannides a Marouliana nebo Felesiana. Mezi již neobývané usedlosti patří Micheliana a Marouliana. Jméno vesnice pochází zřejmě z byzantského období, kde Sirikarios znamenalo označení osob zpracovávající hedvábí.

Polyrinia (řecky: Πολυρρηνία)

Polyrinia je další z horských vesnic v okolí města Kissamos (ca 7km), nicméně tato oblast má bohatou historii. Na území obce je významné archeologické naleziště – akropole, domy a hrobky vytesané do skal a mnoho dalších. Naleznete zde též akvadukt postavený v dobách Hadriana, jenž vyřešil složité zásobování města vodou. Toto „historické“ město se strategickou polohou na kopci svého času dominovalo západní Krétě.

Trasa

Začátek soutěsky naleznete u kostelíka Agios Konstantinos za obcí Sirikari. Cesta je velmi dobře značená – zelené terčíky. První úsek je náročnější, ale schůdný i pro méně zkušené trekaře.

Zprvu procházíte pod původními stromy, později olivovníky, kde můžete narazit na ovce či kozy, a skončíte na asfaltové silnici. Cesta poté netypicky vede mezi zdmi malého stavení, které hlídá pes, o kousek dále kohout. Pak již pokračujete po vrstevnici až ke korytu potoka plného platanů. Trasa vede po úzké pěšině, místy štěrkové. V polovině cesty, ca po 3.5km, se nachází odpočinkové místo s lavicemi a stoly. Vhodné pro malou svačinku a získání sil na závěrečný úsek. Starobylý most je známkou toho, že se blížíte k vesnici. Nyní Vás čeká výstup do obce Polyrinia.

Fotogalerie

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..