Soutěska Skaloti

Skaloti je jedna z mnoha soutěsek v oblasti Frangokastela. Se svojí délkou nepřesahující 2km patří mezi nejkratší na Krétě. Způsobů, jak se k rokli dostat existuje několik, no nejsnazší a asi i nejatraktivnější je začít nedaleko plošiny Manikas (za vesnicí Kalikratis) a skončit ve vesnici Skaloti. Délka této trasy je pak 10km a zabere Vám asi 4-5h.

Proč tam jet

Při cestě z plošiny Manikas je nedaleko soutěsky stará, dnes již neobývaná, vesnice. O něco dále pitoreskní kostelík Agios Manolis.

Kdy tam jet

Rokle je schůdná celoročně. Kvůli absenci vzrostlých stromů je pak vhodné jaro či podzim, kdy slunce není tak intenzivní.

Co sebou

Pevná trekkingová obuv, dostatek tekutin, pokrývka hlavy.

Fauna a flóra

Soutěska Skaloti je vystavena celodennímu slunci, poroto zde nenajdete žádné vzrostlé stromy (pouze až na samém konci soutěsky), ale klasickou horskou travinu a keře. Na podzim na skalách možnost nalézt dyktamo. Ze zvířat ovce a kozy, orel a drobné ptactvo, ještěrky.

Cesta

Z plošiny pomalu sestupujete po vozové cestě až k soutěsce. Pasáž skrz rokli je strmější, ale stále schůdná. Nicméně tuto část je možné také vynechat a do vesnice sejít po již zmíněné vozové cestě.

Fotogalerie 

 

Soutěska Skaloti