Soutěska Theriso

Soutěska Theriso, v mapách můžete nalézt i jméno Venizelos (dle prvního novodobého řeckého premiéra s rodištěm právě ve vesnici Theriso), eží co by kamenem dohodil nedaleko města Chania (část Perivolia) a je dostupná všemi dopravními prostředky včetně veřejné autobusové dopravy. Délka kaňonu je necelých 7km a po celé trase vede asfaltová silnice. Díky té máte možnost projet soutěsku nejen vozem, ale také např. na kole nebo využít „turistický vláček“.

Proč tam jet

Bohata vegetace, zahrnující platany a fíky kolem koryta potoka, zpříjemní letní dny. Vysoké skalní stěny nabízí místa ke slaňování, ve vyšších polohách je ukryto několik jeskyní.

Kdy tam jet

Od jara do podzimu vyrazte kdykoliv. V jarních měsících protéká v některých částech soutěsky voda a vyrazíte-li korytem, je nutné brodit.

Co sebou

Lehčí trekkingová obuv, vystačíte i se sandály. Doporučujeme alespoň jednu lahev vody.

Aktivity

Pěší turistika, kolo, koloběžka, horolezectví.

Místopis

Vesnice Theriso (řecky Θέρισο)

Soutěska začíná za stejnojmennou vesnicí Theriso ležící v nadmořské výšce 580m n. m. na úpatí Bílých hor. Tato obec má v historii Kréty své pevné místo. Právě zde v roce 1905 začala revoluce za svobodu a samostatnost. Započal tak boj proti tehdejší autokratické vládě prince Jiřího. Povstání vedl Eleftherios Venizelos (narozen 1864). Ten se později stal premiérem (1905 – 1910). Jeho sochu naleznete před kostelem Panagia v centru vesnice.

Vesnice Theriso nicméně pamatuje i stinné stránky historie. V roce 1866 byla vypálena pašou Mustafou jako odplata za dlouhotrvající boj proti Turkům (400let trvající nadvládě „osmanské“ říše). Ve vesnici je řada taveren nabízející tradiční řecká jídla a muzeum věnované bojům o Theriso, včetně boje za nezávislost a II. Světové války. Před muzeem jsou zachovalá děla, což ocení převážně děti.

Soutěska Theriso (Φαράγγι Θέρισο)

Jedna z mála soutěsek, kterou vede po celé délce vozovka, ale která i přesto nabízí bujnou vegetaci kolem potoka (převážně platanů, kaštanů a dubů), ale také nádherné skalní stěny vhodné pro horolezectví.

Fotogalerie 

 

Soutěska Theriso