Soutěska Zakros

Soutěska Mrtvých, i takto je označována rokle Zakros nacházející se v prefektuře Lasithi na východě Kréty. Ne, nemusíte se bát, byť je název trochu znepokojující, tak zřejmě souvisí s nálezy hrobek z doby minojské civilizace vysoko na strmých útesech. S označením „Mrtvých“ se setkáte i s řadou jeskyní, které se v kaňonu nacházejí.

Proč tam jet

Rozeklané skály, jeskyně a atmosféra dob dávno minulých v podobě hrobů v soutěsce či paláce ve vesnici Kato Zakros.

Kdy tam jet

Optimální období je brzké léto či podzim – vyhnete se vysokým teplotám a davu turistů. Na jaře počítejte s vodou a několika brody.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, dostatečné množství tekutin, pokrývku hlavy a opalovací krém. Rovněž možnost koupání – plavky přibalte.

Zajímavá místa

Palác Zakros

Palác je jedním z posledních, který byl objeven, a nejmenší ze čtyř minojských paláců – další jsou Malia, Phaistos, Knossos.

Předpokládá se, že tento palác byl nejen administrativním centrem, ale také významným kulturním a náboženským místem. Velmi důležitý byl rovněž přístav, který spojoval Krétu s Asií a Afrikou (což dokazují nálezy artefaktů původem z Kypru, Egypta a Blízkého východu.

Cesta

Trek soutěskou je pak součástí mezinárodní turistické trasy E4 a společně s dalšími místy v okolí může být zajímavou volbou ať pro jednosměrné výlety, či okruhy, např. k jeskyni Pelekita. Výchozím místem pro návštěvu rokle je vesnice Ano Zakros (sestup směrem k moři) resp. Kato Zakros (výstup od moře). Cestu je možné si zkrátit od nenápadného parkoviště asi 2km za vesnicí Zakros (můžete se setkat s označením „Parking B“). Z tohoto místa má průchod roklí délku necelé 3km.

Fotogalerie

Soutěska Zakros