Trek Loutro – Chora Sfakion

Poměrně lehká a technicky ne příliš náročná pobřežní trasa. V letních měsících bez možnosti schovat se před sluncem. Jde o pokračování mezinárodní trasy E4 z Agia Roumeli a soutěsky Samarie. S malou zacházkou na pláž Finikas a tureckou pevnost na západ od Loutra našlapete necelých 10km. Při cestě na východ pak navštívíte pláž Perivolakia, kostelík Timios Stavros a velice známou pláž Glika Nera se sladkovodním pramenem a možností využít vodní taxi do Chora Sfakion.

Upozornění: krátký úsek mezi Glika Nera a Chora Sfakion je vytesán do skály a lidem se závratí může dělat potíže. Cesta zde není jištěna žádným způsobem.

Místopis

Loutro

Malá rybářská vesnička 71km od města Chania, pravé místo pro ty z vás, co hledají klid daleko od civilizace. Byť během sezóny je vesnice velmi rušná, je to místo, kde nenaleznete žádná auta (silnice tu nejsou a na přístavním molu stojí na otočku jen ta, co dovezl trajekt). Loutro je dostupné pouze lodí nebo pěšky.Název Loutro pak znamená „lázně“. Ty se zde nacházely v době dávno minulé a byly napájeny vodou z Anopoli.

Chora Sfakion (Sfakia)

Obec a významný přístav na jižním pobřeží prefektury Chania s populací lehce překračující číslo 250 (v sezoně ale toto číslo rapidně roste). Místo, odkud to máte, co by kamenem dohodil do soutěsky Imbros či Aradena, lodí se pak můžete svézt do Loutra či až do Agia Roumeli, kde se nachází vstup do soutěsky Samaria. V okolí jsou též pěkné pláže, např. Glika Nera nebo Iligas.

Finikas

Poklidná oblázková pláž necelý kilometr od Loutra, vhodné místo k odpočinku, šnorchlování či jen lenošení.

Kules

Turecká pevnost postavena pravděpodobně v roce 1868 na kopci nad přístavem z důvodu krétských nepokojů. Měla za úkol nejen ochranu, ale také rychlé zásobování vojenských jednotek.

Fotogalerie

 

Trek Loutro – Chora Sfakion