Z Vathi do Mataly

Matalu netřeba představovat. Okolí bylo v minulém století vyhledáváno členy hnutí „hippies“ a tento duch zde přetrvává až do dnešních dnů. Nicméně oblast je bohatá na historii a v nejbližším okolí naleznete ukryté pláže a lokality se zkamenělými fosiliemi. Pláž Vathi patří k oněm místům a při cestě do Mataly spatříte nejednu fosilii – ať zkamenělou mušli či prehistorického živočicha.

Proč tam jet

Úžasné scenerie a výhledy na zátoku Ormos Maseras, strmé útesy a zkamenělé fosilie na několika málo kilometrech.

Kdy tam jet

Oblast je možné navštívit v podstatě kdykoliv. V letních měsících ale počítejte s ostrým sluncem a vysokými teplotami, což umocňují ještě rozpálená skaliska.

Co sebou

Pevná trekkingová obuv a dostatek tekutin, v letních měsících opalovací krém a pokrývka hlavy. Pro zájemce o koupání je nabídnuta nuda pláž „Red beach“ kousek před Matalou – plavky netřeba.

Cesta

Trasa není nikterak značena a některé pasáže jsou velmi náročné. Orientačními body pro Vás budou kamenní mužíci, pakliže je najdete. V opačném případě se musíte spolehnout na „šestý“ smysl a navigaci. Cesta vede mezi kručinkami plných ostrých kamenů.

Místa

Vathi

Malá pláž na konci světa, vytvarovaná ve vápencových a pískovcových masivech, ukrývající staré přístaviště ve skalách a dost daleko od otevřeného moře a případným vlnám (pokud tedy nefouká zrovna z jihozápadní strany). O co kratší ale pláž je, o to vyšší jsou okolní skály.

Vybavena malým kioskem, o 500m dále směrem do údolí pak naleznete „vesničku“ s několika budovami – k ubytování, pro koupi místních produktů, „kozinec“. Dostupná pouze terénním vozem, za deštivého počasí téměř nesjízdné. První asfalt je 8km daleko. Máte-li rádi plavbu lodí, najměte si loďku v Matale, Kokino Pirgosu či Lentasu.

Matala

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na Krétě a zajisté patří také k nejznámějším plážím v oblasti Heraklionu. V minulosti se jednalo o přístavní město minojského paláce Faistos, v době římské pak města Gortyna.

Nejpozoruhodnějším místem jsou jeskyně vytesané do měkkého bílého vápence v severozápadních stěnách zálivu. Archeologové tvrdí, že pochází již z dob neolitu. V době Římanů byly používány jako hrobky, nicméně řada z nich má pokoje, schody, postele nebo okna, což naznačuje, že byly používány taktéž jako trvalá lidská obydlí.

Moře skrývá vchodu do řady jeskyní, některé z nich dostupné lodí s možností vplout dovnitř. Další jsou skryté a přístupné pouze s přístrojovým potápěním. Nachází se zde také sestřelený německý letoun (pouze pro potápěče) a zbytky starých měst a majáků.

Fotogalerie

Z Vathi do Mataly