Publikováno Napsat komentář

Ze Stavrosu do Moni Gouvernato

Jedna z mála oblastí, ne-li jediná, která nabízí „všechno v jednom“ – přírodní krásy v podobě soutěsek, jeskyní, ukrytých zátok a divoké panenské přírody snoubící se s historickými klášterními komplexy, a to dokonce dle dochovaných análů nejstaršími na celé Krétě.

Proč navštívit

Jedna z mála oblastí nabízející nejen přírodní, ale též historické památky na jednom místě, a to jak nad zemí, tak pod zemí. Soutěsky, jeskyně, kláštery, divoká fauna a flóra.

Kdy tam jet

Trek je možné uskutečnit v kterémkoliv ročním období. Chystáte-li se spojit procházku s koupáním, pak zvolte červen nebo září. V letních měsících je procházka náročná v důsledku vysokých teplot a ostrého slunce.

Co sebou

Dostačující je lehká trekkingová obuv a dostatečné množství tekutin. Na místě je též opalovací krém a pokrývka hlavy. Nezapomeňte na čelovku či jakýkoliv jiný druh svítilny.

Místopis

Stavros

Stavros (Řecky: Σταυρός) je malá rybářská vesnička se stejnojmennou zátokou na severozápadní straně poloostrova Akrotiri, přibližně 16km od města Chania. Známá se stala díky natáčení scény z velkofilmu „Řek Zorba“ (1964) s Anthony Quinnem jakožto hlavním představitelem.

Moni Katholiko

Klášter Katholiko nebo též klášter Sv. Jana Poustevníka, leží přibližně 1km za klášterním komplexem Gouvernato, 30min pěšky k soutěsce Avlaki. Ruiny, které zde lze spatřit sice pochází z období okolo roku 1600, nicméně se traduje, že na tomto místě stál klášter již v 11. století. Bohužel žádné záznamy toto nedokazují, není též žádných zmínek v dokumentech Benátčanů, kteří zde dorazili roku 1637.

Moni Gouvernato

Pravoslavný klášter pochází z období kolem let 1537 – 1548. Svou stavbou odpovídá spíše benátské pevnosti, ale nese též prvky baroka. V době turecké invaze, před rokem 1637, zde žilo přes 60 mnichů, což v této době řadilo klášter k největším na Krétě. Během druhé světové války zde Německo zřídilo velitelství.

Trasa (obecný popis)

Cesta vede severní částí poloostrova Akrotiri od laguny v obci Stavros až ke klášternímu komplexu Moni Gouvernato. Je značená v celé své délce modrou barvou. Krom historických památek v podobě klášteru Moni Katholiko a kaple Panagia si můžete prohlédnout jeskyni Lera, Sv. Jana Poustevníka a Arkoudospilio. Taktéž zavítáte do soutěsky Avlaki. V polovině trasy jsou nádherné výhledy na Krétské moře.

Fotogalerie

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..