Soutěska Samaria

Samaria – nejznámější, nejdelší, nejimpozantnější, prostě jedinečná. O této soutěsce nemůžete neslyšet a právem patří mezi tzv. „musí být navštíveno“. Hovoří se o ní jen v superlativech a pravdou je, že patří mezi lehce schůdné, a tedy dostupné široké věkové kategorii. Malý problém může představovat pouze délka trasy, která od vstupní brány Xyloskalo až do přístavu Agia Rumeli čítá 18km se sestupem přes 1.200 výškových metrů. V letních měsících navíc teplota v soutěsce dosahuje vysokých teplot, a to od rozpálených skal. Pozitivem je fakt, že jdete neustále z kopce. Nicméně počítejte s celodenním výletem a návratem ve večerních hodinách.

Kaňon leží v západní části pohoří Lefka Ori (Bílé hory), druhého nejvyššího pohoří na Krétě. Nicméně co dopočtu vrcholů přesahující 2.000m patří pohoří na stupínek nejvyšší. Na startovní čáru vás dovede silnice z malebného historického města Chania vzdáleného asi 50km, jež prochází horskými vesničkami až na náhorní plošinu Omalos.

O Samarii se tradičně uvádí, že jde o nejdelší soutěsku Evropy, což prý ale není až tak úplně pravda. Někteří s místních Vás mohou přesvědčovat, že souběžně se Samarií vede o krapet delší soutěska Eligia.

Samaria je součástí stejnojmenného národního parku vyhlášeném v roce 1962, důsledkem čehož ale došlo k vyvlastnění a nucenému opuštění vesnice Samaria (v překladu Svatá Maria). Samaria je pro veřejnost otevřena od začátku května do konce října. V případě nepříznivého počasí, hlavně silných dešťů, kdy hrozí sesuvy půdy a pády kamení, může být uzavřena i během turistické sezóny.

Rokle je též domovem velice vzácné kozy bezoárové, které nikdo neřekne jinak než „kri-kri“. Jde o endemit, tedy nepočítejte s tím, že byste ji spatřili někde jinde v Evropě, či ve světě. V pohoří Lefka Ori existuje několik míst, kde ji lze pozorovat téměř s pravidelností, nicméně narazit na ni je velmi obtížné (nejde-li o odchycený kus).

Proč tam jet

Kdo nebyl v Samarii, nebyl na Krétě. Je to takové „tam musím být“. Důvodů je ale celá řada – soutěska je nejdelší, naleznete zde zajímavé skalní formace, bohatou vegetaci, na začátku soutěsky úžasné výhledy na pohoří Lefka Ori.

Kdy tam jet

Soutěska je otevřena od května do října. Doporučujeme vstoupit do rokle ihned po otevření (po 7h), vyhnete se „návalu“ turistů. V případě nepříznivého počasí může být soutěska okamžitě uzavřena.

Co s sebou

Na cestu soutěskou je doporučena pevná obuv a hlavně dostatek pitné vody (a to i přes skutečnost, že pitná voda je v soutěsce k dispozici). Patříte-li ke skupině lidí, jež chtějí projít soutěsku tam i zpět v jednom dni, pak je nutné vyrazit ihned po otevření a raději informovat o Vašem záměru stráž parku.

Značení

Značení v soutěsce je pojato trochu jiným způsobem, než bývá zvykem, nicméně až na výjimku není kde sejít a vy sledujete hlavní vyšlapaný „chodník“. Při kraji cesty se nachází kilometrovníky, tedy orientačně víte, kolik vám ještě zbývá do Agia Roumeli. Místa k odpočinku jsou označena cedulí s názvem, v určitých případech najdete soupis všech míst včetně detailní vzdálenosti.

Fotogalerie

 

Soutěska Samaria