Publikováno Komentáře: 10

Soutěska Samaria

Samaria – nejznámější, nejdelší, nejimpozantnější, prostě jedinečná. O této soutěsce nemůžete neslyšet a právem patří mezi tzv. „musí být navštíveno“. Hovoří se o ní jen v superlativech a pravdou je, že patří mezi lehce schůdné, a tedy dostupné široké věkové kategorii. Malý problém může představovat pouze délka trasy, která od vstupní brány Xyloskalo až do přístavu Agia Rumeli čítá 18km se sestupem přes 1.200 výškových metrů. V letních měsících navíc teplota v soutěsce dosahuje vysokých teplot, a to od rozpálených skal. Pozitivem je fakt, že jdete neustále z kopce. Nicméně počítejte s celodenním výletem a návratem ve večerních hodinách.

Kaňon leží v západní části pohoří Lefka Ori (Bílé hory), druhého nejvyššího pohoří na Krétě. Nicméně co dopočtu vrcholů přesahující 2.000m patří pohoří na stupínek nejvyšší. Na startovní čáru vás dovede silnice z malebného historického města Chania vzdáleného asi 50km, jež prochází horskými vesničkami až na náhorní plošinu Omalos.

O Samarii se tradičně uvádí, že jde o nejdelší soutěsku Evropy, což prý ale není až tak úplně pravda. Někteří s místních Vás mohou přesvědčovat, že souběžně se Samarií vede o krapet delší soutěska Eligia.

Samaria je součástí stejnojmenného národního parku vyhlášeném v roce 1962, důsledkem čehož ale došlo k vyvlastnění a nucenému opuštění vesnice Samaria (v překladu Svatá Maria). Samaria je pro veřejnost otevřena od začátku května do konce října. V případě nepříznivého počasí, hlavně silných dešťů, kdy hrozí sesuvy půdy a pády kamení, může být uzavřena i během turistické sezóny.

Rokle je též domovem velice vzácné kozy bezoárové, které nikdo neřekne jinak než „kri-kri“. Jde o endemit, tedy nepočítejte s tím, že byste ji spatřili někde jinde v Evropě, či ve světě. V pohoří Lefka Ori existuje několik míst, kde ji lze pozorovat téměř s pravidelností, nicméně narazit na ni je velmi obtížné (nejde-li o odchycený kus).

Proč tam jet

Kdo nebyl v Samarii, nebyl na Krétě. Je to takové „tam musím být“. Důvodů je ale celá řada – soutěska je nejdelší, naleznete zde zajímavé skalní formace, bohatou vegetaci, na začátku soutěsky úžasné výhledy na pohoří Lefka Ori.

Kdy tam jet

Soutěska je otevřena od května do října. Doporučujeme vstoupit do rokle ihned po otevření (po 7h), vyhnete se „návalu“ turistů. V případě nepříznivého počasí může být soutěska okamžitě uzavřena.

Co s sebou

Na cestu soutěskou je doporučena pevná obuv a hlavně dostatek pitné vody (a to i přes skutečnost, že pitná voda je v soutěsce k dispozici). Patříte-li ke skupině lidí, jež chtějí projít soutěsku tam i zpět v jednom dni, pak je nutné vyrazit ihned po otevření a raději informovat o Vašem záměru stráž parku.

Značení

Značení v soutěsce je pojato trochu jiným způsobem, než bývá zvykem, nicméně až na výjimku není kde sejít a vy sledujete hlavní vyšlapaný „chodník“. Při kraji cesty se nachází kilometrovníky, tedy orientačně víte, kolik vám ještě zbývá do Agia Roumeli. Místa k odpočinku jsou označena cedulí s názvem, v určitých případech najdete soupis všech míst včetně detailní vzdálenosti.

Fotogalerie

 

10 komentářů u „Soutěska Samaria

 1. Dobry den, narazila jsem na vase stranky a jsem nadsena!
  Chystame se v lete prvne na Kretu, samozrejme nemuzeme vynechat Samarii. Chtela bych se zeptat, jak to provest technicky, za predpokladu, ze si pujcime auto a vyjedeme nahoru a soutezkou sejdeme dolu, jak se dostaneme zpět pro zaparkovane auto? je tam nejaka veřejna hromadna doprava? Nebo je mozne si na konci soutezky vzit taxi, mate predstavu, jaka je cena? Nebo doporucujete nejaky hromadny vylet? Toho moc nejsme priznivci… Jsme ubytovani v mestecku Paleochora… Dekuji predem za vasi odpoved.

  1. Dobrý den, v létě jezdí veřejný bus Paleochora – Omalos – aktuální jízdní řád najdete na http://www.e-ktel.com. Autobus má konečnou zastávku před vstupem do soutěsky Samaria. Soutěsku projdete a do Paleochory se dopravíte lodí. Na konci soutěsky v Agia Roumeli jezdí jen lodě.
   Pokud chcete k soutěsce se přiblížit autem, pak je potřeba zas si pro auto zpátky dojít , a jít tedy soutěsku dolů a nahoru:-)

 2. Dobrý den a dá se jít soutěska nejprve od Agia Roumeli a pak zpět?

  1. Dobrý den, neměl by to být problém, můžeme ještě ověřit. Svého času ale bylo téměř povinností informovat na vstupu, že se vracíte. Soutěska má 18km násobeno dvěma, může být za horkých dnů velice náročné. My jsme takto absolvovali cestu Xyloskalo – Roumeli – Xyloskalo.

 3. Dobrý den, dnes jsem soutěsku prošla,shora dolů, 7 hodin, jsem zvyklá, ale tvrzení, že je lehce schůdná – jde se po balvanech někdy i vodou, první třetina prudké klesání, rozhodně 4 km/h nikdo nečekejte. Možná závodníci proběhnou nahoru a dolů dokonce v jeden den. Ale do soutěsky se jděte kochat a ne závodit. Je to krásný přírodní úkaz, nikoli stadion

 4. Zdravím, jste první odkaz, který Google vyhodí, tak si dovolím také komentář. Jinak celý původní článek je perfektní.

  Dovolil bych si mít jen připomínku k cestě. Samarii jsem absolvoval 3x. Mapoval jsem délku cesty pomocí GPS a dvou aplikací mapy.cz a Strava. Podle dlouhodobých zkušeností je aplikace mapy.cz kalibrací spíše podhodnocena, strava zase přehodnocena. Mapy mi změřily vzdálenost 22.5 km, strava 29,4. Vzal bych to asi průměrem na 25 km. Myslím nachozených kilometrů, ne geografickou vzdálenost.
  Cesta je zpevněná spíše na začátku při sestupu k říčce asi 2km – 3 km a na konci cesty. Většina cesty po sestupu a před koncem určitě není zpevněná, jde korytem řeky nebo okolo řeky, kdy se překonává bezpočet dřevěných lávek a velkých balvanů.
  Každý kilometr či dva jsou odpočinková místa se splachovací turecké WC. Prvních 8 km jsou i prameny pitné vody, dále už odpočinková místa bez pramenů. Lze pít z říčky s rizikem.
  Hezký den přeji Pavel

 5. Pro všechny kdo nechce jet s organizovaným zájezdem (absolvováno 4.8.2022):
  – koupit online vstup do Samarie (nečekáte frontu u pokladny)
  – dojet autem na parking (kdo nechce platit 5EUR využije spodní parkoviště
  – trajekt Agia Roumeli-Sougia (zase lístky lépe předem a nestojíte frontu, my jeli 17.40 lodí spol. ANENDYK pouze pro osobní dopravu- Fast boat. Je tam dřív než trajekt.
  – autobusové spojení Sougia – XYLOSKALO (tak se nazývá zastávka vstupu do Samarie, dopravce KTEL). Bus čeká na trajekt. Zde je prakticky nutnost koupit lístky předem, jinak na Vás taky nemusí zbýt v busu místo.

 6. Včera jsme soutěsku prošli. Přijeli jsme ráno autem v 8:30 do Xyloskalo (Omalos), parkování zdarma, hned tam na místě nám prodali lodní lístek i lístek na autobus, celkem za 18 € na osobu, s odplutím z Agia Roumeli v 17:00 příjezdem do Xyloskalo v 19:30. Pravděpodobně pozdější automobilisté měli rezervace na pozdější lodě a busy, my jsme byli první skupina.

  1. Děkujeme za super popis. Chystáme se tam. Jak je to se zaplacením vstupu do soutěsky?

 7. Ahoj, máme v plánu navštívit soutěsku 30.3.2023, máte někdo aktuální zprávu nebo zkušenost, zda by mohla být otevřená? děkuji eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..