Publikováno Napsat komentář

Horská chata Greleska

Horskou chatu Greleska naleznete necelé 4km od náhorní plošiny Omalos na úpatí soutěsek Agia Irini a Figu v nadmořské výšce 1.050m. Vede k ní nenápadná odbočka kousek za kostelem ze silnice mezi plošinou Omalos a silnicí do vesnice Sougia. Postavena byla v roce 1999 a jejím primárním cílem bylo poskytnout zázemí ke sledování kozy krétské, též zvané Kri-Kri (Cretan Ibex). Po domluvě slouží budova též jako ubytovací zařízení byť s omezenými možnostmi. V sezóně otevřena téměř denně, mimo sezónu o víkendech či dle domluvy.

Proč tam jet

Od chaty Greleska jsou úžasné výhledy na soutěsku Irini a Figou, dále na jižní pobřeží a blízké vesnice. Nedaleko chaty je také značená stezka, jež při spojení cesty z Omalosu tvoří malý okruh.

Kdy tam jet

Chata je dostupná celoročně, v zimních měsících můžete počítat se sněhem, což může činit jízdu po vedlejší cestě nebezpečnou.

Co sebou

Lehčí trekkingová obuv, láhev s vodou a něco málo k jídlu.

Jak se sem dostat

Výchozím bodem je náhorní plošina Omalos (vstupní brána do soutěsky Samaria). Vydejte se směrem na Sougia. Po přibližně 1km za cedulí Omalos je po levé straně kostelík a za ním po pár stech metrech odbočka vlevo. Po asfaltové silnice dojedete až na malé parkoviště. K samotné chatě vede již pouze kamenitá cesta. Za parkovištěm začínají po 10ti metrech na pravé i levé straně malé stezky mezi cypřiši. Pravá stezka Vás dovede k chatě – nádherní výhledy na Agia Irini, Libyjské moře. Levá stezka se po přibližně 1.5km napojuje na E4 s možností se vrátit po kruhové trase (délka 3.5km).

Fotogalerie 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..