Publikováno Napsat komentář

Imeri Gramvousa

Ostrov Imeri je jedním ze dvou ostrovů v severní části poloostrova Gramvousa (tím druhým je opuštěná a nehostinná Agria). Co ovšem dělá ostrov jedinečným je benátskou pevnost z 16. století, jež tvoří jedno z lákadel při cestě do laguny Bálos. Nutno dodat, že dostat se sem lze pouze lodí 🙂

Historie

Na ostrově Imeri byla v letech 1579 až 1584 vybudována pevnost sloužící Benátčanům ke kontrole obchodní trasy a společně s pevnostmi Souda a Spinalonga tvořila také základ obranného systému, a to převážně proti výpadům osmanské říše. Nicméně v roce 1691 postoupil kapitán de la Giocca pevnost za „úplatek“ Turkům. Samotný kapitán pak žil po zbytek života v Konstantinopoli.

Ostrov Imeri Gramvousa hrál též významnou roli během války o nezávislost. Pevnost byla v roce 1825 obsazena skupinou Kréťanů, jež po boji na Peloponésu přistáli u břehů ostrova a v převlečení za Turky se jí zmocnili. Turkové se ani nesnažili pevnost získat zpět. Skupina posléze zavedla systém vzdělávání a řízení, také ale pirátské praktiky a přepadávali lodě mezi Egyptem a Tureckem. V roce 1828 se dohodli s novou krétskou vládou a pevnost postoupili Britům.

Proč tam jet

Rozsáhlá pevnost ve výšce 150 až 160m n. m. s částečně dochovanými objekty. Dominantou, dá se říci, zůstala pouze vstupní brána a kostel Ευαγγελισμός Θεοτόκου.

Kdy tam jet

Na ostrov se lze dostat pouze lodí. Tedy můžete využít služeb soukromých kapitánů v okolí města Kissamos, nebo pravidelný spoj z přístavu Tráchilos (10:00 a 10:15, v letních měsících navíc ve 12:30). Ideálním období je květen až září. Společně s ostrovem navštívíte též lagunu Bálos.

Vstupné

Lodní lístek pro pravidelný spoj pořídíte za 27Euro, poloviční lístek za 13.50Euro.

Co sebou

Výlet lodí je zaměřen primárně na lagunu Bálos, tedy vezměte si vše pro plavání. Na lodi je možné zakoupit nápoje a snack, přesto přibalte si vodu a jídlo.

Fotogalerie 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..