Publikováno Napsat komentář

Soutěska Lagos

Mezi vesnicemi Zourva a Meskla se nachází jeden z mnoha zajímavých kaňonů ve zdejším okolí. Místní jej znají pod názvem Lagos a jde ve skutečnosti o spojení dvou roklí nad vesnicí Zourva – soutěsky Tromarissa a rokle Pigaidakia. Druhá jmenovaná si pak vysloužila pozornost mezi horolezci a milovníky „canyoningu“. Jde o jednu z nejdůležitějších a nejdelších technických roklí na Krétě. Kaňon Lagos pak končí ve vesnici Meskla, těsně před mostem, než se spojí s řekou Keritis.

Proč tam jet

Soutěska Lagos je divoká, a byť technická, tak stále zvládnutelná rokle. Cestou pak potkáte celou řadu malých jezírek uprostřed skal, popadané stromy a růžové oleandry. Vhodné místo na trénink slaňování.

Kdy tam jet

Soutěska je dostupná celoročně, na jaře ale počítejte s větším množství vody. Ideální období je pozdní jaro a podzim. Přes léto hrozí vysoké teploty, obzvláště na přímém slunci.

Co sebou

Chcete-li skutečně slaňovat, tak je nutné klasické vybavení – sedák, lano, osmu (resp. kyblík), prusík, karabiny, ochranné pomůcky. V opačném případě postačí láhev vody a pevná trekkingová obuv, smysl pro orientaci.

Jak se tam dostat

Do vesnice Zourva se nejlépe dostanete vlastním vozem. Zaparkujte hned na začátku obce na malém parkovišti. Pakliže si chcete udělat okruh, ponechte vůz u kostela v obci Meskla a vydejte se do vesnice Zourva po značené stezce soutěskou Sarakino.

Cesta

Trasa začíná před obcí Zourva, kousek za tavernou Rizinia Maria. Nachází se zde odbočka po pravé straně – prašná vozová cesta. Po ní se dostanete téměř až k rokli, nicméně bude nutné z cesty odbočit za brankou a sejít lesem, nebo pokračovat za branou mírně do kopce a v místě, kde se cesta stáčí prudce vlevo odbočit podél plotu (na stromě červená šipka). Pěšina vás dovede až ke korytu potoka.

Nyní můžete započít sestup první technickou pasáží – 10m vysoký skalní blok, nicméně s opatrností schůdný i bez jištění. Odtud pokračujte korytem potoka ca 2.5km (balvany, skalní bloky, jezírka, spadlé stromy …) až k místu, kde koryto padá asi 15-20m hluboko mezi skalami. Zde je nutné použít lana. Nechcete-li slaňovat, můžete se vydat do vesnice Meskla následovně – vpravo od propadu se vyšplhejte asi sto výškových metrů kolem dvou vertikálních jeskyní (ohraničeny plotem) až k vozové cestě, jež vás dovede na asfaltovou silnici do Meskly. Varianta je také obejít propad po levém břehu pod vysokými skalami, nicméně vyžadujte smysl pro orientaci a zkušenosti s horším terénem.

Fotogalerie 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..