Publikováno Napsat komentář

Gingilos (1.980m)

Výstup na vrchol Gingilos (někdy psáno Gigilos) s výškou 1.980m (setkáte se ale i s výškou 2.080m) patří k nejoblíbenějším vrcholům na Krétě. Při cestě na Omalos či do soutěsky Samaria patří k nejpůsobivějším vrcholům a není možné jej přehlédnout. Skalní masív zasazený uprostřed hor s relativně snadným výstupem a nádhernými výhledy na pohoří Lefka Ori a soutěsku Samarii by neměl chybět v itineráři žádného cestovatele.

Proč tam jet

Impozantní a zřejmě nejpůsobivější vrchol Lefka Ori, snadno dostupný a s úžasnými panoramatickými výhledy na Lefka Ori, ale také severní Egejské a jižní Libyjské moře.

Kdy tam jet

Ideální doba na návštěvu je přelom jara a léta. Na vrcholcích můžete narazit na sníh a slunce tolik nepálí. Na podzim počítejte s vyhřátým terénem, teplota může být v některých místech vysoká.

Jak se tam dostat

Autobus z Chanie na Omalos/Samarii vyjíždí zpravidla v 7:45 z hlavního nádraží a cesta zabere asi 75minut. Můžete také využít půjčoven a vyrazit sami stejnou cestou přes obec Fournes, kolem botanické zahrady a vesničku Lakkoi až k bráně Xyloskalo (vstup do soutěsky Samaria).

Co sebou

Vezměte si pevnou trekkingovou obuv – cesta na vrchol vede skrz suťová pole, po kamenitém terénu s příměsí štěrku. Samozřejmostí jsou tekutiny, ochrana před sluncem v podobě pokrývky hlavy a opalovacího krému, dobré je mít větrovku. Počasí se může rychle měnit, nárazy větru Vás mohou „shodit“ a teplota spadne i o více jak 10°C.

Cesta

Celý úsek je velice dobře značený a část vedoucí do sedla je součástí mezinárodní trasy E4. Mezi výchozím místem a vrcholem je rozdíl necelých 800 výškových metrů. Trasu lze rozdělit do několika úseků – první část ze Xysolaskala k prameni Linoseli, druhá část od pramene do sedla a třetí část ze sedla na vrchol Gingilos. Délka trasy jedním směrem nepřesahuje 5km a časově počítejte s 2-3h na vrchol. Do sedla je cesta stylem „cik-cak“, na vrchol víceméně hřebenovka. Zpáteční cesta je totožná, nerozhodnete-li se pokračovat po „čtyřce“ do vesnice Sougia.

Úsek Xyloskalo – Linoseli

Od brány do soutěsky Xyloskalo následujte značenou stezku E4 po pravé straně. Projděte okolo ubytovacího zařízení a po horském chodníčku pomalu vystoupejte po pravém úbočí kaňonu až do výšku ca 1.600m n. m. Gingilos máte po své levé ruce. Následuje lehčí sestup okolo sta výškových metrů přes skalní okno až k prameni Linoseli. Cesta není v úseku pod skalami zřejmá a je třeba použít orientační smysl.

Úsek Linoseli – sedlo

Od pramene Linoseli počítejte s náročnějším výstupem pod suťovým polem. Cesta je stylem „cik-cak“ a spíše kopíruje schůdnější část terénu. To se ale mění s každým sesuvem či silným deštěm. Můžete najít i vícero spojnic mezi „chodníčkem“, na značku byste ale měli natrefit téměř vždy.

Úsek sedlo – vrchol Gingilos

Od sedla se vydejte vlevo a pokračujte po žlutých šipkách. Zprvu obcházíte Gingilos po pravé straně, ale posléze se cesta přehoupne a vy pokračujte po levém úbočí. V případě větrného počasí, převážně ze severní strany, může být výstup náročný. Poryvy větru o síle přes 100km v hodině s Vámi mohou zacloumat. Takto byste měli dojít až k „falešnému“ vrcholu – kamenné mohyle. Vy pokračujte mírným sestupem dále na severovýchod, cesta odbočuje vpravo a poté se stáčí se doleva kolem malé prohlubně mezi ostrými skalisky. Vrchol poznáte dle ocelové traverzy. Na vrcholu naleznete schránku s knihou „návštěv“ 🙂

Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..