Petimezi (recept)

Petimezi (řecky psáno πετιμέζι ), setkáte se ale také s názvem „epsíma (εποίμα)“ je přírodní sladidlo vyráběné z hroznové šťávy. Výjimečně se používá ale také šťáva jablečná či z granátového jablka.

Sirup, který je takto získán, má obvykle tmavou barvu velmi sladké chutě s lehkým nahořklým nádechem. Použití je vskutku široké – jako topping (poleva) na zmrzlinu či jogurt, jako sladidlo do cookies či pro své vlastnosti používán při nachlazení či bolesti v krku.

Historie výroby tohoto sirupu se datuje tisíce let nazpátek. Na Krétě údajně již v době minojské civilizace, v pátém století před Kristem o ní diskutují starověcí lékaři Hipokrates či Galen, sílu petimezi taktéž oceňují Římané a později i Benátčané.

A jak tedy na výrobu onoho sladkého sirupu?

Kréťané obvykle nerozlišují, resp. je jim vcelku jedno, zda mají odrůdu tu či onu. Taktéž nepoužívají žádných zvláštních podpor a vinná réva se plazí po čem zrovna může. A tak se v bedničkách na sebe kupí hrozny barvy zelené, červené, modré, listí či tráva … prostě všehochuť. To vše pak míří do připravených kádí ke šlapání, v případě dostupnosti do nerezových lisů.

Základem pro přípravu petimezi je pak čerstvě vymačkaný či vylisovaný mošt z hroznů. Pakliže se v něm ještě nachází zbytky slupek či peciček, zbavte se jich, a to nejlépe přes hrubší cedník. Nemáte-li, použijte plátno či utěrku. Nám se takto podařilo získat přibližně 6 litrů čistého moštu.

To nejzajímavější na celém postupu je ale přidání popela z dřevěného uhlí (přírodní, spálené). Jednak prý zabráníme tomu, aby došlo ke kvašení či jinému znehodnocení při následném skladování. A taktéž dodáte draslík, vápník, fosfor či hořčík. Na tuto dávku si tedy připravte 3-4 lžíce popela.

Do větší mísy či hrnce slijeme veškerý mošt a přidáme nachystaný popel. Pořádně promícháme a necháme působit 10 až 15 minut. Na povrchu by se měla objevit po chvíli pěna, probíhají chemické reakce.

Do připravených hrnců přes síto či hrubší filtrový papír přecedíme mošt s popelem. Oddělíme tak zbytky uhlíků, popela a dalších nečistot.

Vše je nyní připraveno k vaření. Přiveďte šťávu k varu a posléze ztlumte tak, aby nedocházelo k „bublání“. Případnou pěnu sejměte.

Délka vaření závisí jak moc „hustý“ chcete sirup mít. My vařili 4litry přibližně 4h a výsledkem byla tmavá hustší koncentrovaná šťáva z hroznových bobulí.  Sirup to již určitě připomínalo. Čím déle budete vařit, tím více hustší jej budete mít. Nezalekněte se toho, že na konci dne naplníte pouze malou lahev či skleničku výtečného sirupu. V našem případě v poměru 6:1 (mošt:petimezi).

Dobrou chuť!!!

Petimezi (recept)