Jeskyně Lera

Jeskyně Lera (Σπήλαιο Λερά) se nachází nad vesnicí Stavros, ve strmém svahu na úbočí pohoří v severní části poloostrova Akrotiri. Již ze zátoky je patrný velký skalní otvor, nicméně samotný vchod má co do výšky ani ne 2 metry. První místnost patří mezi největší, délka až 30m, a částečně je osvětlena skalními okny, která propouští světlo dovnitř jeskyně.

Další prostory jsou menší, ale s podstatně bohatší krápníkovou výzdobou. V jedné části můžete spatřit patrně pozůstatky „jímky“ na vodu – ta se sem dostávala z podloží nad jeskyní a zřejmě sloužila jako zdroj pitné vody pro obyvatele jeskyně.

Jeskyně patří mezi významné archeologické lokality. První rozsáhlejší práce byly prováděny v letech 1959 až 1961. Nalezené předměty se datují do dob neolitu, nechybí ani nálezy z dob minojské a byzantské. Nejčastěji to byly ženské sošky, figuríny na sedící na trůně či vytesané loďky.

Historie

Své jméno si získala po kmenovém náčelníkovi jménem Stefanou Lera, který byl v letech 1821 až 1833 velice aktivní v oblasti Akrotiri. Zda se jednalo o pirátské výpady, či jinou „činnost“ se nepodařilo jednoznačně určit.

Kromě této jeskyně je v severní části ještě možné navštívit jeskyně Arkoudospilio, Sv. Jana poustevníka, Koumarospilio a jednu prozatím bezejmennou na treku mezi Moni Katholiko a Stavrosem.

Fotogalerie

Jeskyně Lera