Publikováno Napsat komentář

Agria Gramvousa

Agria Gramvousa je menší přírodní rezervací založená v roce 2006 s cílem chránit výskyt kriticky ohrožené rostliny – květiny – Anthemis glaberrima (podobná heřmánku). Ta byla objevena v roce 1942. Jde o jednoletou rostlinku, endemit (roste pouze a jen na Krétě v oblasti Gramvousa a na ostrově Imeri), kvetoucí od dubna do května. Jednou z možností jak spatřit tuto květinu, resp. jiné další druhy kvetoucí na tomto výběžku, je udělat si 3-4h procházku po relativně nenáročné stezce.

Proč tam jet

Pěkná procházka po severním cípu poloostrova s výhledy na okolní ostrovy včetně laguny Bálos.

Kdy tam jet

Ideálně na jaře či na podzim, kdy nebývá takové horko.

Co sebou

Dostatečné množství tekutin, pokrývku hlavy, opalovací krém. Obuv může být lehčí trekkingová (uzavřená).

Cesta

Stezka začíná od parkoviště určeného primárně pro návštěvníky laguny Bálos (dle informací stráže by mělo být parkoviště zrušeno a možnost dopravit se bude pouze autobusem z Kaliviani – ale kdo ví). Hlavní odbočky jsou dobře značené s informací o vzdálenosti. Jednoduše řečeno se vydáte na sever po jediné zřetelné stezce (od informační tabule vlevo laguna Bálos, vpravo rezervace Gramvousa). Délka trasy přibližně 5km s převýšením nepřesahující 100m. Na cestě nejsou žádné stromy, jeskyně, zákoutí, kde by bylo možné se schovat před sluncem. Na toto je nutné pamatovat a přizpůsobit se. Ať jde o pokrývku hlavy, ochranu pokožky či dostatek pitné vody.

První zastávkou a příležitostí k odpočinku jsou sluneční hodiny po asi 2.5km. Nachází se zde taktéž lavičky umístěné při okraji útesu s nádherným výhledem na ostrov Imeri Gramvousa a lagunu Balos. Cesta sem je poměrně snadná. Bohužel další asi 3km úsek je již náročnější – stezka je plná kamení a hrozí podvrtnutí.

Konec nehledejte. Není nikterak značen. To, že není kam jít, poznáte sami. Před Vámi se objeví skalní výběžek, úžina a ostrov Agria Gramvousa. Je zde sice možnost sejít po skaliskách níže, ale získáte tak akorát možnost nových pohledů na severní cíp poloostrova. Zpáteční cesta je totožná.

Fotogalerie 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..