Vrchol Kofinas (Κόφινας ) je nejvyšším bodem v pohoří Asteriousia. Dosahuje výšky 1.231m n. m. a název je zřejmě odvozen od tvaru vrcholu, který připomíná obrácený koš (z řeckého kofini). Z vrcholu jsou nádherné výhledy na Libyjské moře, nejvyšší místo zdobí železný kříž, opodál najdete kapli Timios Stavros (Εκκλησία Τίμιος Σταυρός).

Proč tam jet

Úžasné scenerie a výhledy na libyjské moře.

Kdy tam jet

Oblast je možné navštívit v podstatě kdykoliv. V letních měsících ale počítejte s ostrým sluncem a vysokými teplotami, což umocňují ještě rozpálená skaliska.

Co sebou

Pevná trekkingová obuv a dostatek tekutin, v letních měsících opalovací krém a pokrývka hlavy.

Místa

Vesnice Kapetaniana (Καπετανιανά)

Malá obec posazená na západním „úbočí“ posvátné hory Kofínas v nadmořské výšce 800m. Byla založena pravděpodobně v roce 1770 několika bojovníky, kteří sem přišli ze Sfakie po revoluci (boje proti Turkům). Původní název Mikra Sfakia se změnil později na Kapetaniana – odvozeno od „kapetanios“, což je označení pro vojenského kapitána.

Dle archeologických nálezů pak byla oblast osídlena již v „minojské“ době, v době křesťanské bylo místo vyhledáváno poustevníky a mnichy.

Video

Cesta

Cesta na vrchol je velmi dobře značená a dostupná po široké vozové cestě z obce Kapetaniana. Vede kolem kostelíku Filagris až nad kapli Panagia. Odtud pak po značené cestě ve skalním masivu jištěném zábradlím až na samotný vrchol. Cestu zpět si můžete zkrátit po úbočí vrcholu Kofinas od kaple Panagia.

Fotogalerie 

Kofinas