Jeskyně Koumarospilios

Jeskyni najdete poblíž mužského kláštera Gouvernato, 10 minut jízdy autem od mezinárodního letiště v Chanii, a 4km od kláštera Agia Triada. Cesta k ní není značená, je potřeba zdolat úsek nepřesahující 800m přes pichlavé kručinky a ostré kameny. Odkryta byla v roce 1942 U. Jantzenem, v roce 1972 pak zmapována I. Tzedakisem.

Koumarospilio je jeskyně se „dvěma“ patry. Vstupní část je vysoká přibližně 4m a široká 8 až 10m. Zde nenajdete téměř žádnou výzdobu (až na výjimku v podobě vodopádu), pouze trus ptactva, koz a netopýrů. Lze usuzovat, že tato část byla využívána jako přístřešek před deštěm pro domácí dobytek a pastavce.

Druhá podzemní patro již vyžaduje zkušenost se zdoláváním strmých svahů. Pro osoby menšího vzrůstu je doporučeno lano a někdo, kdo Vás bude jistit. Ve spodním patře naleznete vše, co má správná jeskyně mít – krápníková výzdoba, jezírko, nicméně některé krápníky jsou značně poničené. I tak stojí za návštěvu.

Proč tam jet

Jeskyně se nachází na velice hezké trase k soutěsce Avlaki a starobylému klášteru Moni Katholiko. Kromě této je na 2km trase ještě jeskyně Arkoudispilio, jeskyně Sv. Jana Pousetvníka a jedna bezejmenná za mostem v rokli.

Co sebou

Nesmí chybět čelovka a oblečení, jež nevadí ušpinit. Doporučeno je lano a stativ na focení.

Fotogalerie

Jeskyně Koumarospilios