Soutěska Avlaki

Soutěska Avlaki, též známá jako Katholiko, ležící nedaleko klášteru Moni Gouvernato, a patří k nejznámějším, a z hlediska historie, i nejdůležitějším soutěskám poloostrova Akrotiri. Pro svoji historickou hodnotu patří mezi poklady Kréty. Byť není přístupná v celé své délce, nachází se zde ruiny pravděpodobně nejstaršího klášteru na Krétě – Moni Katholiko. Kromě několika budov klášterního komplexu zde můžete navštívit i jeskyni Svatého Jana Poustevníka, jež je volně přístupná a s délkou několik set metrů se může stát zajímavým zážitkem. Při cestě vás ještě čekají jeskyně Arkoudispilio a jedna bezejmenná.

Proč tam jet

Avlaki je Ideálním místem poznat veškeré krásy Kréty na jednom místě – historické kláštery, divokou soutěsku, tajemné jeskyně a romantickou zátoku.

Kdy jet

Soutěsku Avlaki lze navštívit v kterémkoliv ročním období, zimu nevyjímaje.

Co s sebou

Lehká trekkingová obuv, popř. sandále, lahev s vodou, opalovací krém a čelovka nesmí chybět. Kdo se chce koupat, nechť přibalí plavky, šnorchl a brýle.

Značení

Cesta patří mezi značené trasy – modré body. Od Moni Gouvernato až k Moni Katholiko je cesta zpevněná ve stylu „tatranského chodníku“ a není kde sejít, k pláži procházíte rovněž značený úsek s červenou značkou a kamennými mužíky.

Trasa

Cesta začíná na parkovišti klášteru Moni Gouvernato. Projděte brankou a po novém chodníčku pokračujte na sever. Po pravé straně minete klášter, který je přístupný veřejnosti, nicméně vyžadují adekvátní ošacení (v plavkách či kraťasech Vás tam zřejmě nepustí). Komplex opusťte druhou brankou. Zde po pravé straně najdete „památník“ s vlajkou a dvě cesty – levá vede k dalším částem klášterního areálu, vy se vydejte rovně a pomalu sestupujte po upraveném chodníku k moři.

Po asi 10ti minutách se na pravé straně nachází ruiny dalších budov. Projděte dřevěnou brankou vpravo k jeskyni Arkoudispilio – Medvědí jeskyně. Tento název si vysloužila dle stalagmitu uprostřed dómu připomínající svými tvary právě medvěda.

Dle legendy pana Marie proměnila v kámen medvěda, který se snažil napít vody z pramenu Svatého Jana. Na tento útvar navazuje malý vodní rezervoár, ve kterém můžete pravidelně spatřit kozy místo vody. U vstupu se nachází malá kaple. Z jeskyně je nádherný výhled na západní pobřeží poloostrova Akrotiri.

Opusťte jeskyni brankou a po chodníku sestupujte stále směrem k moři. Tato část úseku může být náročnější – prudký sestup, žhnoucí slunce. Po několika málo minutách se na pravé straně nachází kamenná stavba (zřejmě pro pastevce). Zde se cesta klikatí a po 10-20minutách končí u ruin Moni Katholiko. Sestupujte po schodech dolů. Po levé straně se ve skalní stěně nachází relativně malý otvor – vstup do jeskyně Svatého Jana. Můžete zapálit svíci, odvážnější si mohou prohlédnout jeskyni, jejíž délka je několik set metrů a ve které žil Jan poustevníka.

Od jeskyně vede již jen několik málo schodů k Moni Katholiko. Dominantou je vysoký „most“ s komůrkami pro mnichy. Zde pozor, neboť zídka je velice nízká a pod Vámi 20ti metrová hloubka. Pod skálou na levé se nachází kaple a pod ní zřejmě staré sklady. Je zde též několik zachovalých budov.

Přejděte most a vydejte se vyšlapanou pěšinou po levé straně prudce dolů (může být nebezpečné v době deště). Podejděte most a pokračujte cestičkou v rokli. Po přibližně 10ti minutách se rokle stačí vlevo a soutěska se otevírá. Cesta končí u malé zátoky – původně benátský přístav, kde mniši kotvili své loďky a dováželi materiál na stavbu kláštera. Moře je průzračné, ale hluboké.

Cesta zpět je totožná, nicméně od kláštera Katholiko vede ještě jedna stezka – do vesnic Stavros (Trek Stavros – Moni Katholiko – Moni Gouvernato).

Fotogalerie

 

Soutěska Avlaki