Klášter Chrysoskalitissa

Mužský klášter Chrysoskalitissa byl vybudován na strmém útesu, 35m nad hladinou Libyjského moře a zasvěcený nanebevzetí Panny Marie. Podle pověsti na tomto místě spatříval jeden z vesničanů světlo olejové lampy. Když dorazil na místo, našel ve skalní dutině obraz Panny Marie. Vesničan obraz vzal a přenesl jej na místo nad skalami, které z pohledu doby bylo mnohem vhodnější na stavbu kostela. Jaké to bylo ale překvapení následující den, když se obraz opět octil na původním místě ve skalách. Bylo zřejmé, že Panna Marie si již místo vybrala, tedy klášter stojí přesně tam, kde jej vidíme dnes.

Proč tam jet

Malý klášter při cestě na Elafonissi, nádherně usazený nad zátoku, nabízející muzeum s pohledem do minulosti příslušného kláštera.

Kdy tam jet

Na jaře je okolí plné rozkvetlých květin, léto vybízí ke koupání v nedalekých zátokách (Elafonissi či Aspri Limni)

Co sebou

Do klášterních prostor je možné vstoupit pouze ve vhodném oblečení, tedy zahalená ramena a kolena. Chcete-li si udělat procházku po okolí pak s lehkou trekkingovou obuví, něčím k pití a pokrývkou hlavy neuděláte chybu.

Vstupné

Dospělí: 2Euro, studenti 1Euro, děti zdarma

Název

Název Chrysoskalitissa znamená ve volném překladu „vtesaný do zlata“. Podle z jedné pověsti byl poslední z devadesátiosmi schodů k posvátnému místu právě ze zlata. Další příběhy tvrdí, že tento zlatý schod byl nakonec prodán Turkům, aby klášter mohl zaplatit daň, kterou na ně uvalil tehdejší sultán.

Pověst

K místu se váže řada pověsti. Na Velikonoce, v roce 1824, kdy došlo k masakru křesťanů na Elafonissi pašou Ibrahimem Egyptským, se několik tureckých vojáků rozhodlo pod rouškou tmy zničit celý klášter. Ještě než se ale dostali dovnitř, tak na ně zaútočil roj včel z okolních skal. Vojáci se dali na úprk a klášter tak zůstal uchován.

Novodobá historie

V roce 1855 započal s rekonstrukcí mnich Manassis Karagiannaki, poté pokračoval Emamnuel Kalitsounakis, církevním jménem Meletios. Ten mj. vybudoval několik zdí na skále a komůrky pro mnichy. Postupem času přibývaly další a další stavby. Nicméně v roce 1894 se rozhodli původní malý kostelík na skále přesunout dolů a na jeho místě vybudovat nový, větší. Ten byl dokončen ještě téhož roku a stojí zde dodnes.
Klášter přečkal i německou okupaci, kdy se stal útočištěm pro mnoho vojáků. Církevní život se pak navrátil do útrob komplexu v lednu roku 1944 a pokračuje do těchto dnů

Fotogalerie

Klášter Chrysoskalitissa