Soutěska Platania se řadí k těm náročnějším trasám zde na Krétě. Nachází se na západní straně nejvyšší hory Kréty Psiloritisu a krom prvého úseku, který je relativně schůdný bez větších obtíží, Vás čekají ostré výstupy, kamenné sutě, padající kamení, štěrk a další více či méně nebezpečné části. Exponované úseky jsou zajištěny dřevěným zábradlím, které ale v mnoha místech již neodolalo zubu času.

V soutěsce žije taktéž mnoho druhů ptáků, např. orel, sup, divoký holub či vrána. Z flóry zde naleznete různé druhy dubu, dále pak javor, šalvěj a sosnu. Nechybí samozřejmě olivovníky.

Proč tam jet

Máte-li rádi ostré výstupy a vysoké převýšení na pár metrech, pak neváhejte. Za odměnu Vám budou krásné výhledy na jižní stranu Kréty.

Kdy tam jet

Soutěsku je možné navštívit celoročně, v případě špatného počasí nedoporučujeme.

Co sebou

Pevná trekkingová obuv a dostatek tekutin jsou povinností. V létě opalovací krém a přikrývku hlavy.

Trasa (obecný popis)

Výstup začíná v obci Platania, 1km od hlavní cesty údolím Amari, na velkém parkovišti. Je zde umístěna informační cedule s popisem trasy a výstražná tabulka s varováním, že cesta je nebezpečná. Na parkovišti jsou rovněž veřejné záchody. Cesta končí u kaple Sv. Antonína, jež je částečně vtesána do skalního masívu či spíše jeskyně a uzavřena dvěma zrenovovanými stěnami.

Fotogalerie 

 

Soutěska Platania