Publikováno Napsat komentář

Soutěska Rokka

Pravidlo číslo jedna: každá soutěska na Krétě je jiná. A kaňon Rokka to opět dokazuje. V porovnání s ostatními roklemi patří tato k těm kratším. S délkou okolo 2km, a taktéž přes značně kamenitý terén, patří ale ke schůdnějším a může tak být zajímavým zpestřením nejednoho dopoledne.

Proč tam jet

Bohata vegetace, kvetoucí kaly, platany a fíky kolem soutěsky zpříjemní letní dny. Na konci vás čeká historická usedlost v podobě vesnice Rokka.

Kdy tam jet

Od jara do podzimu vyrazte kdykoliv. V jarních měsících protéká v horní části soutěsky voda a v některých místech je nutné brodit. Na druhou stranu spatříte kvetoucí kaly a hustou živou džungli. V letních měsících i přes značná horka se můžete skrýt pod listy fíků a platanů.

Co sebou

Lehčí trekkingová obuv, vystačíte i se sandály, ale lépe „nalej vylej“, hlavně na jaře. Doporučujeme alespoň jednu lahev vody.

Cesta

Trasa soutěskou je značena modrou barvou. Přesto ne vždy je cesta zřejmá a občas je nutné zvolit kozí cestičku mezi kručinkami. Před vesnicí Rokka cesta uhýbá vlevo a je nutné hledat vhodně prošlapané místo.

Okolní místa

Vesnice Rokka (Ρόκκας)

Malá vesnice 15km od města Kastelli v nadmořské výšce 210 m.n.n. Obec je významným archeologickým nalezištěm. Na úpatí kopce Trouli (Τρουλί) jsou pozůstatky starobylé obce Rokka – domy vytesané do skal, cisterny, schodiště či náměstí. Nálezy se datují do čtvrtého století před naším letopočtem.

Trasa

Do soutěsky lze vstoupit nejen z vesnice Deliana, ale taktéž od příjezdové cesty k lisovně olivového oleje společnosti Biolea. Níže je popsaná trasa od lisovny oleje, kterou můžete mj. po domluvě s majitelem navštívit a poznat taje této zázračné „mediciny“.

Charakter soutěsky se mění poblíž vesnice Rokka. Stěny soutěsky se nejprve otevírají a stoupají až do výšky přesahující sta metů, aby vzápětí přehradily soutěsku, a vy procházíte jen pár metrů širokou úžlabinou. Kousek za skalními „vraty“ odbočuje cesta vzhůru k vesnici Rokka. Zde můžete soutěsku opustit anebo pokračovat dále přes kamenné sutě (cesta jištěna lany) několik set metrů k vozové cestě pod soutěskou.

Video

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..