Publikováno Napsat komentář

Chata Tavri

Horská chata Tavri (Řecky: Καταφύγιο Ταύρης) se nachází v nadmořské výšce 1.230m v těsném sousedství náhorní plošiny Niatos. Leží na úpatí Bílých hor s nádhernými výhledy na vrcholy Kastro (2.219) či Skoutsio (1.905). Je vynikajícím výchozím bodem pro výlety a výstupy na východní straně pohoří Lefka Ori.

Proč tam jet

Plánujete-li výstup na Kastro, pak Tavri je vhodným výchozím bodem. Přespání uprostřed nedotčené panenské přírody je rovněž pohlazením na duši.

Kdy tam jet

Na jaře můžete obdivovat zasněžené vrcholky, na podzim se kochat okolní barevnou krajinou a v zimních měsících zkoušet své skialpinistické dovednosti na nedaleké plošině Niatos.

Co sebou

Lehčí trekkingová obuv je dostačující. Dále doporučujeme minimálně jednu lahev vody, opalovací krém, pokrývku hlavy a něco proti větru.

Chata

Provozovatelem chaty je horský turistický klub v Chanii (EOS, web: eoshanion.gr). Kapacita 45osob (místnosti s 5ti až 9ti lůžky), vybavena toaletami, sprchami, kuchyní a elektrifikována generátorem. V zimním období je vytápěna krbem s horkovzdušnými rozvody. Voda je k dispozici z cisterny. Budovu je možné využít pouze po domluvě s klubem. Cena se pohybuje okolo 15Eur/lůžko plus fixní cena za správce budovy.

Klub také každoročně pořádá kemp (tábor), kde se dostává dětem praktických informací o vysokohorské turistice, horolezectví či speleologii. Součástí jsou každodenní výlety do okolních soutěsek a výstupy na blízké vrcholy. V rámci poznávání tradičních hodnot se peče vlastní chléb či připravuje čaj z horských bylin.

Cesta na chatu

Možností, jak se k chatě dostat je několik. Asi nejjednodušší je využít silnice z vesnice Amoudari. První 3km tohoto úseku jde o klasickou asfaltovou silnici, zbylé 4km absolvujete po značně rozbité horské cestě.
Druhou možností je využít značené mezinárodní trasy E4 z vesnice Amoudari na okraji náhorní plošiny Askifou. Ta začíná v nadmořské výšce 740m a vede mezi cypřiši v délce necelé 3km téměř až k chatě. Převýšení je ovšem značné a cesta vám zabere přibližně 2h.

Výlety

V těsné blízkosti stojí za prohlídku náhorní plošina Niatos. Na sever od plošiny naleznete oblast se skalními průrvami a vertikálními jeskyněmi hlubokými několik desítek metrů. V celé oblasti se vyskytuje řada bylin a koření.

Na jih od náhorní plošiny můžete sejít do soutěsky Sfakiano (a dále až do vesnice Chora Sfakion) nebo vesnice Imbros a navštívit zde stejnojmennou soutěsku.

Na západ od chaty můžete zkusit štěstí a vystoupat na vrchol Kastro (2.219m; 3-4h), vrchol Skoutsio (1.905m; 3-4h) či některé vrcholy v těsném sousedství plošiny Niatos. Cesty na vrcholy nejsou značené, resp. najdete staré zašlé značky. Doporučení klubu je výstup na vrcholy po hřebeni.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..