Chata Kallergi

Chata Kallergi (řecky Καταφύγιο Καλλέργη) je zřejmě nejznámější horská chata zde na Krétě, postavena ve výšce 1.650 m.n.m. s úžasným výhledem na soutěsku Samarii a pohoří Lefka Ori, obzvláště na majestátný Gingilos, a též na Libyjské a Krétské moře. Pro svou pozici je rovněž vynikajícím výchozím bodem pro několik málo turistických tras – možnost výstupu na vrcholy Mavri či Melindau či přechod Bílých hor skrz soutěsky na jižní pobřeží.

Proč tam jet

Máte-li rádi vysokohorskou turistiku, či plánujete přechod Lefka Ori, pak Kallergi je vhodným výchozím bodem. Přespání uprostřed nedotčené panenské přírody je pohlazením na duši.

Kdy tam jet

Na jaře můžete obdivovat zasněžené vrcholky, na podzim se kochat okolní barevnou krajinou a v zimních měsících zkoušet své skialpinistické dovednosti. Letní měsíce moc nedoporučujeme – i přes vysokou nadmořskou výšku zde panuje horké počasí.

Co sebou

Dostačující je lehká trekkingová obuv, plánujete-li ale pokračovat dále do hor či skrz soutěsky, pak nezapomeňte na pevnou vysokohorskou obuv. Samozřejmostí jsou tekutiny, ochrana před sluncem v podobě pokrývky hlavy a opalovacího krému, dobré je mít větrovku.

Chata

Kallergi disponuje ubytovací kapacitou 50 osob a po domluvě je možné zde přespat. Detailní informace poskytne Turistický oddíl v Chanii (EOS Chanion). Z Omalosu vede k chatě prašná vozová cesta, pokud se rozhodnete jet vozem, požádejte o aktuální informaci o sjízdnosti (nicméně ničím jiným než 4×4 to nezkoušejte).

Samaria run

Populární mezinárodní závod/běh soutěskou Samarií pořádaný turistickým oddílem v Chanii. Délka trasy je necelých 18km, ale s převýšení několika set metrů. Závod vede z Xyloskalo přes Neroutsos, Agios Nikolaos, Kalyvaki, Potistiria, Poria, Kallergi zpět na Xyloskalo.

Fotogalerie

Chata Kallergi