Publikováno Napsat komentář

Soutěska Kato Poros

Soutěska Kato Poros, známá též jako Vilandredo, leží u stejnojmenné vesnice přibližně 22km jižně od města Rethymno v nadmořské výšce mezi 200 až 300m. Společně se soutěskou Moundros tvoří zajímavý tip na okružní výlet. Právě kvůli této jedinečnosti, téměř propojeným soutěskám, nazývají místní tuto dvojici jako soutěska Kollita (Κολλητά), do českého jazyka přeloženo jako „blízko u sebe“.

Soutěska je neustále zelená – po celé délce vás provází mohutné platany, duby a fíkovníky. Z bylin známý divoký diktamus (krétská majoránka) nebo „erontas“. Ve vrchní pasáži pak najdete pestrobarevné skalní útvary a jeskyně, v jarních měsících vodu. Tato část patří ale mezi ty nejhezčí. Nachází se zde také nejužší místo celé soutěsky – pár metrů široká skalní proláklina.

Proč tam jet

Bohata vegetace, platany a fíky kolem soutěsky zpříjemní letní dny.

Kdy tam jet

Od jara do podzimu vyrazte kdykoliv. V jarních měsících může protékat v horní části soutěsky voda a v některých místech bude nutné brodit. V letních měsících i přes značná horka se můžete skrýt pod listy fíků a platanů.

Co sebou

Lehčí trekkingová obuv, vystačíte i se sandály. V případě kombinace se soutěskou Moundros pevná obuv. Doporučujeme alespoň jednu lahev vody, pro okruh minimálně dvě lahve.

Cesta

Značená stezka z vesnice Kato Poros, zprvu mezi zahrádkami a políčky, posléze na dně soutěsky v korytě řečiště. V horní pasáži mokrý terén 🙂

Okolní místa

Vesnice Kato Poros

Leží v nadmořské výšce 260m a jméno získala mj. podle „pórovitých“ útvarů v soutěsce způsobené tokem potoka. Prvním osadníkem byl Sfakianos Chantoumogiannis, známý jako Hainis. Byl také prvním partyzánem v této oblasti. Vesnice rovněž pamatuje krvavé turecké bitvy, které měly za následek vylidnění nejen její samotné, ale taktéž okolních obcí.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..