Jeskyně Zoniana

Jeskyni Zoniana, též známá jako Sfendoni, naleznete necelý kilometr za vesnicí stejnojmenného názvu. Nachází na úbočí hory Halepa ve výšce necelých 630m n. m. a právem patří mezi nejhezčí nejen na Krétě, ale i v celém Řecku. To vše pro svoji bohatou krápníkovou výzdobu. Jako jedna z mála jeskyní je osvětlena, ale taktéž zpoplatněna.

Rozloha jeskyně je přes 3000m2, nicméně návštěvníci spatří pouze malou část, a to na trase dlouhé 270m. Jde o rozsáhlý jeskynní komplex, řadu labyrintů a dómů s jezírky a různě zabarvenými stalaktity a stalagmity.

Název

Jak již bylo zmíněno, jeskyni se říká Sfendoni nebo též Sfendoniho díra. Sfendoni byl jedním z rebelů z oblasti Sfakia, který se zde ukrýval. Dle pověsti sem za ním přišel chlapec žádat o kus jídla. Sfendoni se ale tak polekal, že chlapce v nepříčetnosti zabil.

Fauna

V jeskyni žije celá řada živočichů – několik druhů netopýrů, ale také pavouků, škorpiónů, cvrčků, šneků apod. Některé druhy jsou bezbarvé či slepé, řada z nich žijí pouze a jen v těchto místech, jde tedy o endemity.

Mytologie

Jiné zvěsti praví, že v jeskyni žila nádherná víla, která pravidelně chodila pít k prameni vně jeskyně. Všiml si jí ovšem místní ovčák a na první pohled se do ní zamiloval. Nic naplat, než stačil projevit své city, víla mu vždy zmizela z očí. Jednoho dne se tedy rozhodl vyčkat a víly se zmocnit. Bohužel ji ale při tom poranil svým prakem. Byť zraněná dala se na útěk zpět do jeskyně, kde navěky zmizela. Ovčák našel již jen zakrvácený kapesníček u vchodu jeskyně.

Vstup

Detaily o vstupném a otevírací době naleznete na oficiálních stránkách. Prohlídka je povolena pouze s průvodcem. Web: http://www.zoniana.gr/

Fotogalerie

 

Jeskyně Zoniana