Německý bunkr Kokkino Chorio

Německý bunkr na úpatí kopce Drapanokefala, u obce Kokkino Chorio, byl vybudován v roce 1941 a z architektonického hlediska představuje zcela unikátní systém v této oblasti. Výstavba byla důsledek německé invaze na Krétu, kdy bylo nutné okamžitě zabezpečit vojenské jednotky. Místo zvoleno zcela strategicky – ideální kontrola nad zátokou Souda.

K samotné stavbě byli donuceni německými jednotkami, a pod pohrůžkou smrti, místní obyvatelé. Také jim je věnován pomník, který se zde v dnešních dnech nachází spolu s kaplí Agios Georgios.

Z vojenského hlediska sloužil komplex nejen jako kontrolní a obranné místo na zátokou Souda, ale též jako sklad munice (spodní část). Bunkr (východní blok) má rozložení M272, obranu zajišťovala těžká děla s dostřelem do 20km. Posádka žila v budově v těsném sousedství hlavního vchodu (dnes pouze pozůstatky zdiva).

Hlavní vchod naleznete u kaple Agios Georgios, je několik desítek metrů dlouhý a nachází se zde několik odlehlých, ale slepých odboček. V jedné z místností se komplex dělí – schody vlevo vedou k bunkru, schody vpravo k dalšímu z východů. Z bunkru je vynikající výhled na vesnici Kokkino Chorio.

Proč tam jet

Zajímavý tunelový komplex, který se od dalších v této oblasti liší tím, že byl vystaven do několika výškových úrovní. Součástí jsou také zachovalé německé střílny.

Kdy tam jet

Celý komplex je volně přístupný celoročně a to na vlastní nebezpečí.

Co sebou

Lehká trekkingová obuv, fotoaparát a čelovku nebo jinou svítilnu.

Fotogalerie

 

 

Německý bunkr Kokkino Chorio