Chcete-li navštívit jednu z těch zapomenutých soutěsek, na jejímž konci je stejně zapomenutá pláž a kde lidově řečeno „lišky dávají dobrou noc“, tak Martsalo je ta pravá. Se svojí celkovou délkou 2km se řadí mezi kratší rokle, ovšem z hlediska dostupnosti samotného kaňonu mezi ty časově náročnější. To nicméně platí i o dalších soutěskách a plážích v oblasti pohoří Asterousia.

Proč tam jet

Zapomenutá soutěska, krétské palmy, kaple ukryta pod skalami a klid. Místo bez davů turistů.

Kdy tam jet

Návštěva je možná celoročně, doporučujeme brzké ráno či pozdní odpoledne, kdy slunce ještě tolik nepálí.

Co sebou

Pevnější obuv a dostatek tekutin je povinností. Pokrývka hlavy a opalovací krém se doporučuje, plánujete-li návštěvu přes poledne.

Historie, mytologie

Dle pověsti zakotvil na pláži apoštol Pavel při své cestě do Říma.

V samotné soutěsce, hned ze začátku, naleznete kostel Panny Marie, který se datuje do rané doby křesťanství, a který je ukryt v jeskyni. V době persekucí na ostrově Kréta tento kostel sloužil jako úkryt prchajícím křesťanům. Kostel byl objeven před ca třemi sty zcela náhodou pastýřem starající se ovce a kozy, včetně obrazu Zvěstování Panny Marie. Ten je dnes uložen v klášteře Odigitria. Lidé se zde scházejí při svátku 15. srpna.

Kostel byl zřejmě založen na místě minojského hrobu, uvnitř jeskyně naleznete na stěnách fresky.

Trasa

Výchozím bodem je klášterní komplex Odigitria (shodné se soutěskou Agiofarago). Za parkovištěm se dejte vpravo po prašné cestě a po 1200 metrech odbočte vlevo. Pokračujte po velmi prašné a rozbité cestě a nikde neodbočujte. Po 4km silnice začne klesat a před Vámi se objeví vrchol Kefali. Cesta má tvar písmene „S“, v první zatáčce je hnědá tabule s textem Martsalo vlevo a „Vathi a Kefali“ vpravo. Vůz můžete zaparkovat zde, nebo otevřít provizorní bránu a pokračovat necelých 400m ke kapli odkud je nádherný výhled na soutěsku.

Sejděte prašnou vozovou cestou dalších 250m na „parkoviště“ a po betonovém chodníčku přejděte koryto a pokračujte po levé straně soutěsky na jih. Po 300m sestupte po schodech, projděte brankou až ke kapli Panny Marie, která se skrývá za nádhernými dubovými dveřmi vpravo. Před kaplí zvon. Po levé straně pohled do soutěsky s malým palmovým hájem. Opusťte areál druhou brankou a po značně rozbité pěšině (zřejmě způsobené erozí při deštích) jděte k palmám. Odtud vede značená cesta (červené značky a kamenní mužíci) až ke stejnojmenné pláži (1500m). Zpáteční cesta je totožná.

Fotogalerie 

 

Soutěska Martsalo